• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Easyphp-Veritabanı Oluşturma

sherry

V.I.P
V.I.P
Programlardan Easyphp programını başlatıyoruz.Programı başlatınca ekrana gelen pencerede aşağıdaki resimdeki gibi Mysql ve Apache bölümleri başlatıldı konumuna gelince bu pencereyi simge durumuna küçültüyoruz.

Bundan sonra bildirim alanında (bilgisayarın saatinin yanında) programın simgesinin çıktığını göreceksiniz. Bu simgenin üzerinde sağ tıklıyoruz. Ve ekrana aşağıdaki resimde görünen menü gelecek. Bunlardan "konfiguration" seçeneği altında bulunan "phpmyadmin"i seçiyoruz.

Karşıma Easyphp veritabanı programının arayüzügeliyor. Eğer Easyphp programının kurulumunu yeni gerçekleştirmişseniz elimizde henüz bir veritabanı olmadığını göreceksiniz. Yeni bir veritabanı olmuşturmak için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi veritabanına vereceğim ismi (ben resimdede görüldüğü gibi veritabanıma isim olarak cerezforumu seçtim) yazıyorum ve "git" butonuna tıklıyorum. Burada vereceğiniz ismi daha sonra site kurulumunda size soracağı için unutmayınız.

Karşıma çıkan ekranda aşağıdaki resimde görüldüğü gibi artık oluşturduğum veritanabı solda görünüyor.Bu veritabanına kullanıcı adı ve şifre belirleyip, kullanıcıya yetki vermek için yine aşağıdaki resimde işaretlenmiş olan ansayfa butonuna tıklıyoruz.

Şimdi "cerezforum" için yapacağım işlemler aşağıdaki resimdede görüldüğü gibi listelenmiş durumda. Burada oluşturduğum veri tabanına kullanıcı eklmek ve yetkilerini atamak için "İmtiyazlar" seçeneğine tıklıyorum.

Yeni açılan sayfadan yeni kullanıcı ekleyebilmek için "Yeni Kullanıcı Ekle" butonuna tıklıyoruz.

Bu sayfada "kullanıcı ismi" bölümüne veritabanı için bir kullanıcı ismi yazıyorsunuz. Ben hatırlanabilir olduğu için aşağıdaki örnekte de görünüyor "Admin" yazmıştım.
"Sunucu" bölümü için bilgisayarımızda çalışacağımızdan "lokal" seçeneğini seçiyoruz.
"Şifre" bölümü için bir şifre beliryorum ve tekrarını yazıyorum.
Başta unutmayalım dediğimiz veritabanı ismine ek olarak bu sayfada eklediğimiz "kullanıcı" ve "şifre"yide ekliyoruz.
Yine aynı sayfadan oluşturacak olduğumuz kullanıcı için yetkileri belirlememiz gerekiyor. Bu alanda admin olarak tüm yetkilere ulaşabilmek için aşağıdaki resimde işaretli olan "Tümünü seç" butonuna tıklıyoruz. Ve tüm tabloların seçili hale geldiğini görüyoruz.Son olarakta "git" seçeneğine tıklıyoruz.

Evet ve artık aşağıdaki resimle karşılaştıysanız veritabanımız oluştu ve kullanıcı ekleyip yetkilerini verdik. Eğer yetkileri değişmek istersem yine bu sayfadan yararlanabiliriz.

Şimdi artık kuracağınız sitenin veritabanı için veritabanı adı,kullanıcı adı ve şifre belirlendi.
Örneğin benim oluşturduğum veritabanı programı için
veritabanı adı: cerezforum
kullanıcı: admin
Şifre: 12345678

Eğer elinizde ilgili program yoksa bilgisayarınıza yükleyebilmeniz için daha önceden aşağıdaki linki bulunan konuya eklenmişti. Ulaşmak için tıklayınız.

<<<TIKLA>>>