• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Elazığ Anadolu Teknik Lisesi,Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi

Mc_ÖRGE

Kaptan
Özel üye
OKULUMUZUN TARİHÇESİ

Okulumuz 1941 yılında “Akşam Erkek Sanat Okulu”olarak açılması kararı alınmış ve 02.06.1943 tarihinde maarif vekaletince arsası elazığ belediyesinden 2000 Tl.’ye alınmış ve inşaatına başlanmış olup 01.08.1945 tarihinde bitirilmiştir.

1945-1946 Öğretim yılında okulun adı “Erkek Sanat Okulu”olarak değiştirilmiş olup bünyesinde Tesviye-Demir İşleri ve Marangoz bölümleriyle eğitimine devam etmiştir.

1952-1953 Öğretim yılında Yol Makinaları ve Elektrik Bölümleri açılarak bölüm sayısı 5’e çıkarılmıştır.1963-1964 Öğretim yılında yol makinaları bölümü motor bölümüne dönüştürülmüştür.

1967-1968 Öğretim yılında ek binanın bitirilmesiyle Makina Ressamlığı ve Elektronik Bölümleri ´de açılarak bölüm sayısı 7’ye çıkarılmıştır.Aynı yıllarda okulun bünyesinde Teknisyen Okulu açılmış Makine ve Elektrik Teknisyenliği olmak üzere iki bölümle eğitime başlanmıştır. Dolayısıyla okulun adı da “Teknisyen Okulu ve Sanat Enstitüsü”olmuştur.1967-1968 yılında yapılan ek bina ile beraber spor salonu ve yemekhane yapılmıştır.

1994-1995 Öğretim yılında okulumuz bünyesinde Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümü eğitim ve öğretime açılmıştır.

2006-2007 Öğretim yılında Tesviye bölümü kapatılmış olup diğer bölümler kademeli olarak alanlara dönüştürülmüştür.
Şu anda okulumuz Anadolu Teknik Lisesi-Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi olarak Ahşap Teknolojisi Alanı,Bilişim Teknolojileri alanı,Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanı,Metal Teknolojisi Alanı,Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanlarında eğitim ve öğretimini devam ettirmektedir..

ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ:
Ahşap Teknolojisi Alanı, Bilişim Teknolojileri Alanı, Elektrik-Elektronik Teknolojileri Alanı, Metal Teknolojisi Alanı ve Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı eğitimleri verilmektedir.

İlköğretim Okulu üzerine öğrenim süresi 4 yıl olan ve öğrencilere; ortaöğretim seviyesinde asgari genel kültür ve uygar bir dünya görüşü kazandırılması yanında çeşitli meslek alanlarında endüstrinin ihtiyaç duyduğu mesleki formasyon verilmek suretiyle öğrencileri; hayata iş alanlarına ve yüksek öğretime hazırlayan bir okuldur. Ortaöğretimdeki yeni yapılanmaya göre 2005-2006 öğretim yılında eğitim ve öğretime başlayanlar için 2008-2009 öğretim yılında bağımsız “İşyeri açma belgesi”verilecektir.

Bu okulumuz öğrencileri 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu gereğince uygulamalı eğitimini 10.cu sınıftan itibaren sigortalı olarak işletmelerde yapmaktadırlar.

TEKNİK LİSE:
Bilişim Teknolojileri Alanı ve Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Alanı eğitimleri verilmektedir.
İlköğretim Okulu üzerine öğrenim süresi 4 yıl olan bu okulumuza, tüm liselerin 9.sınıf eğitimi sonunda Dil ve Anlatım-Matematik-Fizik ve Kimya derslerinin yıl sonu not ortalaması 3.00 olan ve sınıfını doğrudan geçen öğrencilerin arasından not ortalamalarına göre öğrenci alınmaktadır.Bu okulda öğrencilere orta öğretim seviyesinde genel kültür dersleri ile birlikte endüstriyel teknik alanlarda mesleki formasyon verilmesini amaçlayan,öğrencileri hayata ,iş alanlarına ve yüksek öğretime hazırlayan programlar uygulanır.Mezunlara ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyan mesleklerinde bağımsız ”İşyeri açma belgesi” verilmektedir.

ANADOLU TEKNİK LİSESİ:
Bilişim Teknolojileri Alanı ve Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı eğitimleri verilmektedir.
İlköğretim okulu üzerine öğrenim süresi 4 yıl olan bu okulumuza, merkezi sistemle yapılan orta öğretim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı ile öğrenci alınmaktadır.
Öğrencilere, orta öğretim seviyesinde ortak genel kültür kazandırılması amacıyla okutulan genel bilgi dersleri, ağırlıklı yabancı dil ile birlikte endüstriyel teknik alanlarda mesleki formasyon verilmesini amaçlayan, öğrencileri hayata,iş alanlarına ve yüksek öğretime hazırlayan programların uygulandığı okuldur. Mezunlara ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyan mesleklerinde bağımsız ”İşyeri açma belgesi”verilir.

BÖLÜMLERİN TANITIMI

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI:

Endüstri Meslek Lisesinde;Web Programcılığı-Veri Tabanı Promgramcılığı,Teknik Lisede;Ağ İşletmeciliği-Veri Tabanı Programcılığı,Anadolu Teknik Lisesinde;Bilgisayar Teknik Servisi-Web programcılığı dallarının eğitimlerini alan öğrenciler, bu eğitimlerinin yanı sıra bilgisayarın elektronik aksamlarını kullanan tüm programların eğitimini de uygulamalı olarak almaktadır.Öğrenciler genel kültür dersleri eğitimi de alarak yüksek öğrenime hazırlanmaktadır.

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI:
Endüstri Meslek Lisesinde; Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü-Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi,Teknik Lisede;Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi-Endüstriyel Bakım Onarım,Anadolu Teknik Lisesinde;Endüstriyel Bakım Onarım-Görüntü ve Ses Sistemleri ve Güvenlik Sistemleri dallarının teorik ve pratik olarak eğitimleri verilmektedir. Öğrenciler genel kültür dersleri eğitimi de alarak yüksek öğrenime hazırlanmaktadır.

METAL TEKNOLOJİSİ ALANI:
Sadece Endüstri Meslek Lisesinde olmak üzere;Kaynakçılık-Çelik Konstrüksiyon dallarının eğitimi teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir.Genellikle bakanlık siparişleri üzerinde çalışmalar yapılarak öğrencilere bilgi ve becerinin yanında döner sermayeden maddi kazanç sağlamaları olanağı verilir. Öğrenciler genel kültür dersleri eğitimi de alarak yüksek öğrenime hazırlanmaktadır.

AHŞAP TEKNOLOJİSİ ALANI:
Sadece Endüstri Meslek lisesinde olmak üzere;Mobilya İmalatı-Mobilya Döşeme ve Ahşap Üst Yüzey dallarının eğitimi teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir.Döner sermaye çalışmalarının bol olduğu bir bölümdür.Genellikle Bakanlıktan gelen siparişler üzerinde çalışılır.Öğrencilere de bu işlerde azami çalıştırılarak hem mesleki eğitimlerinin alınmasında hem de ekonomik olarak maddi kazanç sağlamaları olanağı verilir. Öğrenciler genel kültür dersleri eğitimi de alarak yüksek öğrenime hazırlanmaktadır.

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ALANI:
Sadece Endüstri Meslek lisesinde olmak üzere; Otomotiv Elektromekanik ve Otomotiv Gövde dallarının eğitimi teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. Bunların yanı sıra öğrencilere dizel ve benzinli motor ayarları,motor onarımı ve yenileştirme programlarının eğitimleri verilir. Öğrenciler genel kültür dersleri eğitimi de alarak yüksek öğrenime hazırlanmaktadır.

Adres: Elazığ Anadolu Teknik Lisesi- Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi
Sarayatik Mh.Öğretmen Cemil Meriç Cd.No:6
ELAZIĞ

Okulumuz şehir merkezinde olduğundan ulaşım sorunu yoktur.Terminalden gelecekler için dolmuş vs vasıtalar her an bulunabilmektedir.Okul çevresinde kiralık konutlar bulmak mümkün olmakla birlikte kiralar 250-300 YTL.civarındadır.