Excel - Şartlı Satır Silme

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Uzun excel çalışma kitaplarından belirttiğiniz kritere göre (şarta bağlı) satır silme işlemi uygulayabilirsiniz. Bu işlem için alttaki makro kodunu kullanabilirsiniz.

Kod:
Sub Sil()

For x = [A100].End(3).Row To 2 Step -1
If Cells(x, "A") = "Ali" And Cells(x, "B") = "Ali" Or Cells(x, "A") = "Ali" And Cells(x, "B") = "" Then Rows(x).Delete
Next

End Sub
Yukarıdaki makroya göre;
A1 - A100 sütun aralığında "Ali" olanları bulup, B sütunundaki "Ali" olanlarla eşleşen kayıtlar ile, yine A sütunundaki "Ali" ve B sütununda boş olan hücrelerle eşleşen satırları sildiriyoruz.

Kendinize göre kodları özelleştirebilirsiniz. Eğer metin değil de rakam kullanmak isterseniz "Ali" yazan yerlere ilgili rakamı (tırnaksız) yazabiirsiniz.

Eğer işlem bittiğinde bir mesaj ile durumun bildirilmesini istiyorsanız "Next" satırından sonra alttaki kodları da ekleyebilirsiniz.
Kod:
MsgBox "İşlem Tamamlandı.", vbInformation

Uzun excel sayfalarında işinize yarayabiir.
 

kanikani

Üyecik
İyi günler. bir listem var. Listedeki 2.sayfada bulunan listedeki isim ya da sicili sorgulayarak bulduğum kişinin bulunduğu satırı hem bu sayfada hemde 3. sayfada ve hatta oluşturacağım diğer sayfalarda silmek istiyorum. Hazır makro kullanınca sadece seçilmiş sıradaki satırı siliyor. oysa isimler farklı sıralarda olabiliyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Makrolar konusuna hakimiyetimi epeydir kaybettim soru-cevap sirkülasyonu kaybolunca, yukarıda makroyu kendinize göre özelleştirmeyi deneyebilirsiniz.
 
Top