• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

excel tablo ve formulleri

arkadaslar elımde 2000 tane fatura var bunlar bı senelık faturalar bunlara ben bır tablo yapmak ıstıyorum yanız yaptıgım tobloda bunları gormek ıstıyorum ocaktakı borcum ne kadar gıbı faturaları karısık gırdıgım zaman ocak toplamı ayrı hazıran toplamı ayrı olmasını ıstıyorum bunları ayırmak ıcın ne yapmalıyım renk ayırması yapmamı söyluyalar ama bılmıyorum yardımcı olursanız sevınırım

Excel in veri süzme fonksiyonu sizin işinizi en sağlıklı şekilde çözecektir.

Merhaba üstad kolay gelsin tablolarla alakalı bi sorum olacak benim de.

tarih ciro günlük ort ciro : 450 not:[formül (900/2)]
1/8/9 500
2/8/9 400
.
.
.

şeklinde bi tablom var bu tablonun yanına bi kutucuk koyup ortalama ciroyu yazmasını istiyorum.ama formül şöyle olabilir mi. mesela en son 17 sindeki ciroyu yazdım ortalama ciroyu toplam/17 yapacak ayın 18 ini girdiğimde toplam/18 olarak 20 sinde toplam/20 şekilnde çalışacak bi formül var mı acaba?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Merhaba üstad kolay gelsin tablolarla alakalı bi sorum olacak benim de.

tarih ciro günlük ort ciro : 450 not:[formül (900/2)]
1/8/9 500
2/8/9 400
.
.
.

şeklinde bi tablom var bu tablonun yanına bi kutucuk koyup ortalama ciroyu yazmasını istiyorum.ama formül şöyle olabilir mi. mesela en son 17 sindeki ciroyu yazdım ortalama ciroyu toplam/17 yapacak ayın 18 ini girdiğimde toplam/18 olarak 20 sinde toplam/20 şekilnde çalışacak bi formül var mı acaba?
Şu an için aklıma gelen 2 yöntemi anlatayım size.

Yöntem 1:

A1 hücresinde ciro, B1 hücresinde tarih yazsın.
Tarih girdiğini hücrelerdeki verinin en başına ' (tek tırnak) işareti kkoyun böylece excel tarafından metin olarak algılanır.

Başka bir sütuna şu formülü yazın. Örneğin E1 hücresine.
Böylece tarih alanındaki tarihin ilk 2 rakamını aldık.

Bu durumda C1 hücresine şu formülü yazalım.
Bu şekilde ciroyu günün tarihine bölebilirsiniz.

2. Yöntem.

Bu yöntemde tarih alanına ' (tek tırnak) koymanıza gerek yok. Örneğin E1 hücresine şu formülü girelim.
Böylece B1 hücresine yazdığımız tarihin gününü aldık.

Şimdi tıpkı yukarıda olduğu gibi ciroyu ayın kaçıysa o güne bölebiliriz.
Not: Sanırım elinizde bir liste var. Formülleri her satıra uygulamak için fare imleci (formül hücresinin sağ alt köğesinde + şeklini aldığı zaman) ile formül girdiğiniz hücreyi alta doğru sürükleyin.

Şu an için aklıma gelen 2 yöntemi anlatayım size.

Selam YoRuMSuZ üstat öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Sizin verdiğiniz formülleri denedim yalnız şöyle bi sıkıntı var formül atıyorum ayın 30 undaki ciro 1000 TL ise 1000/30 olarak alıyor..İkinci olarak ben her günün yanına satır açıp gün gün ort ciroyu yazmasını değil de sadece bi kutucuğa formülü girip ben tarih ve ciroyu girdiğimde o güne kadar olan ciroyu toplasın ve o güne bölsün şeklinde bi formül arıyorum.Şayet bu istediğim olmazsa sizin satır yönteminizi kullanırım.

YoRuMSuZ üstat problemi şöyle çözdüm tablonun yanına hep 1 yazdım tarih ciroyu giriyorum yanına bir yazıyorum mesela ayın 17 si girdiğimde 1 leri topluyo 17 oluyor toplam ciroyu 17 ye otomatik bölüyor.Ayrı bi kutucuk üst tarafta ortalama ciroyu gösteriyor.Desteğiniz için teşekkürler