• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

HAN im

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
hanim.jpg

hanim2.jpg

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör

Hanım Kelimesinin anlami​

Hanım kelimesi nereden gelir? Hanım kelimesinin anlamı, ne demektir, kelimenin hikayesi nasıldır? Eski Türk geleneklerinde kadının yeri.​

Hanım Kelimesinin Hikayesi

Hanım Kelimesinin Hikayesi​

Hanım kelimesini hepimiz biliriz. Erkekler eşleri için kullanırlar. Bizim hanım evde çocuklara bakıyor vs. Ancak kelimenin nereden geldiğini, hikayesinin güzelliğini yenice öğrendim. Çıktığım turdaki tur rehberi mümkün olduğunca çok bilgi ve hikaye aktarabilme çabası ile hanımın hikayesini de anlattı. Çok beğendiğim için sizlerle paylaşmak istedim. İşte öykü.
Türklerde kadınlar çok önemlidir. Cengiz Han bir gün kendisine bağlı olan beyliklerin beylerini toplar ve otağında bir toplantı yapar. Cengiz Han bunca beyliğin Han’ıdır. O sırada otağa Cengiz Han’ın eşi girer. Cengiz Han da:
Ben Cengiz Han. Sizin Han’ınızım. Sizler hep bana bağlısınız ancak benim de bağlı olduğum bir kişi var. O da benim Han’ım dır der ve eşini gösterir.
İşte beyler iş bu kadar basit. Hanım olarak aldığınız kişi sizin Han’ınızdır…

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Belki de biraz dini bir konu ama ilk insan yaratıldığında cinsiyeti erkekti; sonrasında erkekten öyle bir varlık yaratıldı ki… Gerektiğinde efsanelere konu oldu erkekler sırf bu varlık için, gerektiğinde herşeyin sahibinin yarattığı en güzel yerden kovuldu erkek… Ama öyle bir varlık ki bu; bazen anne oldu… Cennet bile onların ayaklarının altında, düşünebiliyor musunuz? Öyle bir varlık işte bu… Sizi cennetten çıkartmaya vesile olmasına rağmen bu durumda… Neden? Hep merak etmişimdir bunu… Günümüzde bir çok dişi görüyoruz etrafımızda, bir çoğundan tiksiniyoruz hatta ileri geri konuşuyoruz ama sonuçta onlarsız da yapamıyoruz: bu bir gerçek… Bazen giden, geleni aratıyor ya da elde olan yetmiyor nefsimiz daha iyisini istiyor vs. vs. vs uzar gider bu konu aslında… Bu yazımda ben, tarihimizden bir örnekle ‘hanım’ kelimesinin kaynağını açıklayacağım sizlere…

Belki de biliyorsunuzdur ya da duymuşsunuzdur bu hikayeyi ama… Tarihimizde belirli dönemler hariç hep kadınların etkin olduğu gözükür, hatta isim yapmış bir çok liderimiz kadınlara özel ilgi göstermişlerdir. Onlara ayrıcalıklar tanımışlardır, kadınların bu konudaki geri kalmışlığını da zaten biliyoruz; dinimiz bile inmeye başladığı devirdeki durumdan ötürü mü bilinmez kadınlara aşırı önem vermiştir. Zaten yazımda dediğim gibi; bir çoğumuzun sonsuza dek yaşamak isteyeceği yer olan cennet onların ayaklarının altında denmiştir. Bu kadar önemlidir kadınlar bizde… İşte tarihimizde çok önemli bir yeri olan Cengiz Han, bakın nasıl bir katkıda bulunmuş bizlere…

Ben de sosyal medya sayesinde öğrendiğim bu hikayeyi sizlerle paylaşıyorum:

—-

Söylenir ki, bir gün; Cengiz Han, tüm hanlarını toplamış, sağ yanına da eşini oturtmuş; Cengiz Han hanlarına, — “Ben Hanlar Han’ı Cengiz Han, hepinizin hanıyım”, eşini göstererek; — “Bu da benim HAN’IM” demiş. İşte erkeklerin “eşim” anlamına söyledikleri “hanım” kelimesi oradan geliyormuş… Ne kadar insanca değil mi? Kadının adı da var, yeri de , saygınlığı da, işte özlediğimiz Türk ailesi tablosu .

—-

Hikaye bu. Aynen sosyal medyada paylaşıldığı gibi size aktardım, tabii orada yorumlar felan da vardı. Konu bir anda Cengiz Han’ın türk olup olmamasına kaydı, onları sizlerle paylaşmayacağım. Fakat, gerçekten öyle… Bir kadın karşısında tüm duygularını, belki de herşeyini kaybedip sanki onun kontrolüne geçmiş gibi olmayan erkek var mı? Adem peygamber bile dinlemiş onun sözünü. :) Düşünün artık…

İşte böyle…

Top Bottom