• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Isı Pay Ölçer Zorunlu Mu

Paradoks

... Elif ...
Özel üye
Isı Pay Ölçer Zorunluluğu

AB mevzuatına uygun olarak, 18.04.2007 tarihinde TBMM genel kurulunda görüşülerek kabul edilmiş olan Enerji Verimliliği Yasası payölçer sistemi kullanımı ile ilgili düzenlemeleri de kapsamaktadır. Yasada, merkezi ısıtma sistemli yeni binalarda ısı ve sıhhi sıcak su tüketimlerinin bireysel olarak ölçümlendiği “Pay Ölçüm” sistemine geçmesi zorunlu hale getirilmiş, 5 yıllık bir geçiş süreci sonunda 02.05.2012 tarihi itibari ile; eski yeni tüm merkezi sistemli binaların bu sisteme geçmesi ve buna aykırı olarak hazırlanan projelerin ilgili mercilerle onaylanmaması hükme bağlanmıştır.

H

hila51

Ziyaretçi
40 yillik bir apartmanda oturuyorum arsa payi ve metre kare uzerinden aidat oduyoruz benim dairem buyuk cok aidat verip az isiniyorum pay olcer sisteme gecmek istiyorum cogunluk istemiyor ne yapmaliyim

K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
Pay ölçer ile ilgili araştırma yaparken, burada paylaşılan bir yazı dikkatimi çekti. Anladığım kadarıyla yazan kişi (hila51) yaşadığı yerde fazla aidat verdiği halde ısınamadığını ve bundan muzdarip olduğu için pay ölçer denen cihazı desteklediğini belirtmiş....Fakat diğer apartıman sakinleri de bu olaya karşı çıkıyormuş...Sebebi ise anladığım kadarıyla daire ve arsa payı büyüklüğüyle doğru orantılı düşündükleri aidat ısı bedeli kararı... '' Isınma bedeli hesabını tamamen yanlış yapıyorlar''. Doğru hesap; kişilerin kullanmış oldukları petek büyüklüklerine ve sayılarına göre olmalıdır...böylece yaşanılan ve sahip olunan yüzölçümü vs gibi saçma sapan polemikler ortadan kalkar ve asıl kimin ne kadar ısı tükettiği ortaya çıkmış olur...Yeri küçük olup sizden daha fazla petek kullanan biri de olabilir,yeri büyük olup az petek kullanıp ısınamayanda....Hatta ve hatta küçücük yeri olup az bir petekle idare edebilen de ...Sizce bu olay ve ödenen aidatlar adil mi?...TABİKİ DEĞİL ...''Herkez harcadığı kadar ödemeli'' İsteyen bütçesi varsa petek ilave eder fazla ısınır,isteyen petek azaltır tasarruf yapar. Bedelini verdikten sonra kime ne ki !...Bu yazıyı yazan kişiye (hila51) şöyle bir çözüm sunmak istiyorum ki en sağlıklısı da bu olacaktır : Apartman Yöneticisi her kimse ona gidip bu yakıt bedellerinin hesaplamalarının çok yanlış ve saçma olduğunu belirtip yapılan ilk toplantıda da bunu dile getirip diğer apartman sakinlerini bilinçlendirmesidir...^Eminim ki: o toplantıdan sonra yönetim kurulu ve oy birliği kararı ile eski hesap sistemi ortadan kalkacaktır ve hak yerini bulacaktır...:) Böylece pay ölçer gibi saçma sapan şeyleri insanlarımıza zorla dayatıp; üstelik yararlı birşeymiş gibi gösteren ama aslında soymaya çalışan karaktersizlere de gerek kalmayacaktır...SAYGILARIMLA