Kızım için bir çözüm

Sevgi.2

Aktif
Benim sorum kızım ile ilgili.3 yaşındaki kızımın bir süredir tuvalet sorunu var.Yani kabızlık.
Dr'un verdiği ilaç işe yaramadığı gibi saf zeytinyağı,bitkisel karışımlar da işe yaramıyor.Sinameki için de olumlu şeyler duymadım.Lifli besinler yedirmeye çalışıyorum ama bu yaşları bilirsiniz kendi bildiğini okumaya bayılıyor.
Ne önerirsiniz?Tavsiyelerinizi acilen bekliyorum.

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Sevgi haddime degil ama senin kizin durumunda Benim burda 1.2 arkdasim yasiyordu sizin gibi cok sey denedi cocuk oldugu icin :( tabiki zorlandi son care

zeytin yagi icirdi az az gunde 1,2 defa tatli kasigi ile birde ispanak yediriyordu o arkdasim faydasinida gördu

Ispanak hazmı kolaylaştırır, kabızlığı önler.

Keten, bağırsak cidarına etki ederek sindirimi hızlandırır. Bu nedenle son derece etkili ve sağlıklı bir müshil ilacıdır. Vücutta herhangi bir tahribat yapmadan kabızlığı önler

Sevgi.2

Aktif
canım,ne demek haddime değil.Tavsiyen için teşekkür ediyorum.Ben hakiki sızma zeytinyağı içiriyorum günde bir yemek kaşığı.Yine de sorun devam ediyor.Keten dediğin tohumu mu?Acaba 3 yaşında çocuk için sorun olmaz mı?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Arkadaşlar. Doktorumuz bayramda tatilde. Döndüğünde sorularınızı cevaplayacaktır. Sağlıklı, mutlu ve sevdiklerinizle bir bayram geçirmenizi diliyorum.

MRMİC

Uzman
Kuru erik hoşafı ve Domates suyu bunlar iyi geliyomuş
Netten araştırdığımda gördüm bu bilgiyi
ne derece doğrudur bilemiyorum ama

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
canım,ne demek haddime değil.Tavsiyen için teşekkür ediyorum.Ben hakiki sızma zeytinyağı içiriyorum günde bir yemek kaşığı.Yine de sorun devam ediyor.Keten dediğin tohumu mu?Acaba 3 yaşında çocuk için sorun olmaz mı?

bilmiyorum ki komsumun kizi 25 kilo idi onda zarar olmadi ama ona dr verdi :((

Sevgi.2

Aktif
Teşekkürler arkadaşlar.Bir de bayram dönüşü doktorumuzun önerilerini alalım.Ben zaten her duyduğumu deniyorum bu arada.

Dr_M

Özel Üye
Özel üye
Benim sorum kızım ile ilgili.3 yaşındaki kızımın bir süredir tuvalet sorunu var.Yani kabızlık.
Dr'un verdiği ilaç işe yaramadığı gibi saf zeytinyağı,bitkisel karışımlar da işe yaramıyor.Sinameki için de olumlu şeyler duymadım.Lifli besinler yedirmeye çalışıyorum ama bu yaşları bilirsiniz kendi bildiğini okumaya bayılıyor.
Ne önerirsiniz?Tavsiyelerinizi acilen bekliyorum.

Merhaba.Biraz geç oldu sanırım ama hiç internete girmedim 1 haftadır.Öncelikle kabızlıktan bahsetmemeiz için enaz 3-4 aydır devam eden haftada 3' ten az defekasyon, aşırı sert bazen yardım gerektiren dışkılama, tuvalet esnasında zorlanma ve ağrı gibi şikayetlerin enaz 2' si olmalıdır.Olguların %70- 80'inde herhangi bir neden tespit edilemiyor(kabızlığa neden olan hastalık).Çözüm boyutunda tüm arkadaşların dedikleri doğrudur ama aşırıya kaçmamak gerekir.İlk yapmanız gereken sıvı alımını günlük bazda %30-40 civarı arttırın,en az 1 öğün zeytin yağlı salata,birkaç kez posalı meyve(elma,havuç,salatalık,armut ayva vs.), sebze ağırlıklı yemek ve çorbalara ağırlık verin.Bu ürünlerin de mümkün olduğunca doğal olmasına dikkat edin.Bakkal yiyeceklerinden uzak durun ve günlük bedensel aktivitesini hissedilir derecede arttırın.Gece 1 yemek kaşığı zeytin yağı verebilirsiniz.Eğer ağrı nedeniyle tuvalete gitmekten korkuyorsa veya yukarıdaki önlemlere rağmen düzelmez ise bazı tetkikler gerekecektir.Çocuk Gastroenteroloji uzmanıyla görüşmeniz uygun olacaktır.