• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Meb yazılı kağıdı

boxor

Üye
Lightbulb Meb Yazılı Kağıdı
S.aleyküm arkadaşlar

Yazılı kağıdı düzenlerken "ADI, SOYADI, NUMARASI, SINIFI" gibi boş kalan yerleri otomatik olarak tanımlamak istiyorum.

Yani öğrenci sınava girdiğinde "Word veya Excel'de" hazırlanan yazılı kağıdına öğrenci bilgileri otomatik olarak gelsin istiyorum.

Bir bakıma Ösym mantığı gibi kişi adına yazılı kağıdı düzenlenip dağıtıcam. Böylece Yazılı sonunda isim numara yazmayan öğrenci derdinden kurtulmuş olucam
Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların bana yardımcı olmalarını istirham ediyorum.

.:: BİLGİNİZE VE İLGİNİZE ::.

elimde bir örnek var arkadaşlar başka forumda biraz yardımcı olup bıraktılar isteyen pm ulaşşın bana

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Excel dosyanızı iletin isterseniz ilgilenebilirim. Ben de basit şekilde excel ile yaptığım bir çalışmayı kullanıyorum ancak bir defaya mahsus tüm öğrenci bilgilerini bir listeden çekmeniz gerekiyor. Yani başlangıçta bir kez uğraşıyorsunuz sonrasında sürekli kullanabiliyorsunuz.

boxor

Üye
hocam teşekkür ederim ilginiz için zaten bir kerede 600 tane öğrencinin bilgilerini sınıf sınıf numara numara giricem o zor ama ilerki yıllarda işime yarıcak :)

cevap yazarken ekleyemedim hotfile uyeliğim var oraya ekledim sorun olmazsa linki veriyorum yoksa linki silin mail atıyım bazı forumlarda link vermke yasakta ondan....

==>

link ulaşım yolu bulunamadığından kaldırılmıştır...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Hocam kusura bakmayın. Bu ileti maalesef gözümden kaçmış.

hotfile'a dosya uplaod etmenin ve forumda paylaşmanın hiçbir sakıncası yok. Dosyanızı indirip baktım. Sanırım istediğiniz düşeyara ile çektiğiniz öğrencilerin tek tek değil de hepsini yazdırabilmek.

Durum bu ise excel + makro kullanılarak muhtemelen yapılabilir. Ancak makro konusunda çok iyi olmadığımı belirtmeliyim.

Ama delphi ile bu işi yapan çok basit ve kullanışlı bir program yazabilirim sizin için. Tabii amaç sadece isimlerin olduğu otomatik yazılı kağıdı oluşturmaksa... Extra özellikler olacaksa zaman konusunda sorunum olduğu için ilgilenemem.

boxor

Üye
extra bir durum söz konusu değil hocam isimlerin oldugu bir yazılı kağıdı yapıcam hocam yanı ısım soyısım numara ve sınıf bilgileri otomatik olarak yazdır dediğimde çıkması lazım
Tarih butonuda olsa yaptıgım gunler için belirleyi bir unsur olabilir ama burda asıl istediğim nokta sınıf sınıf ayrılması mesela diyelimki 12 muhasebe sınıfını yazılı yapıcam soruları yazdıktan sonra sınıf butonunda 12 muhasebe sınıfını çağırcam yazdır dediğimde önceden girilmiş isim soyisim numara ve sınıf bilgileri toplam sınıf mevcudunca diyelim 30 öğrenci var 30 öğrencinin bilgileri hazır olarak kağıda girilmiş olucak...
veya 11 bilgisayar sınıfı ve diğer sınıflar içinde aynı durum geçerli sınıf sınıf çağırabilmem önemli zaten veritabanına manuel olarak 1 defaya mahsus tum sınıftaki öğrenci bilgilerini giricem kaydettikten sonra istediğim olay olucak hocam

İnşallah anlatabilmişimdir derdimi :)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Şöyle yapsak hocam;
Daha önce yazdığım REHBERLİK adlı programa bir ek yapsak. Nasılsa bu programda zaten sınıf ekleme, çeşitli kriterlerde çıktılar alma olayları halledilmiş durumda. Buna küçük bir ek yapıp sınav "SINAV KAĞIDI YAZDIR" desek, bir tıklama ile işimiz hallolsa nasıl olur :)

Hatta bu fikir hoşuma gitti bu özelliği ekleyip 4.2.1 versiyonu ile yarın yayına alalım :)

------

Bunu excel ile yapabilenler (makro ile) mutlaka olacaktır ancak hem sınıfları hem de istenilen çıktıları yapmak, mokro konusunda iyi olmadığım için beni aşar hocam.

yayko

Üyecik
hocam bilmem işinize yara mı ama word ile postalar bölümünde, alıcıları seçten isimleri giriyorsunuz.
sonra adres bloğunu tıklayıp sayfada yeri belirgin ediyorsunuz. sonuçların önizlemesini tıklayıp yazdığınız isimlerin her sayfada aynı yerde ayrı ayrı sayfalarda yazdığını göreceksiniz. son olarak bitir ve birleştir tıklayıp sayfaları tek tek basıma hazır hale getirirsiniz. Bunları world 2010 da tanımladım.