• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Mola

BIYIKLI

V.I.P
V.I.P
MADDE 27. MOLA

27.1 Tanım

Mola bir takımın antrenörünün veya yardımcı antrenörünün isteği üzerine oyuna verilmiş bir aradır.

27.2 Kural

27.2.1 Her mola bir (1) dakika sürecektir.

27.2.2 Aşağıdaki durumlarda mola fırsatı başlar:

Top öldüğünde ve oyun saati durduğunda, hakemin bir faul veya bir ihlali belirtirken masa görevlileri ile iletişimi sona erdiğinde.

Sahadan yapılan bir sayıdan önce veya sonra istekte bulunan takım sayı yediğinde.

27.2.3 Aşağıdaki durumlarda mola fırsatı sona erer:

Hakem elinde topla hava atışını yaptırmak için daireye girdiğinde.

Hakem ilk veya tek serbest atış yaptırmak için topla veya topsuz serbest atış kulvarına geldiğinde.

Topu oyuna sokacak oyuncu topu aldığında.

27.2.4 Her takımın ilk üç periyodda bir (1), dördüncü periyodda iki (2) ve her uzatma periyodunda bir (1) mola hakkı vardır.

27.2.5 Mola ilk istekte bulunan takımın antrenörüne kaydedilecektir. Ancak rakibin sahadan yaptığı bir sayı varsa ve faul kararı verilmemişse, mola isteğinde bulunması halinde, sayı yiyen takımın antrenörüne kaydedilir.

27.2.6 Bir mola isteğinden sayı hakemi mola için sesli işaretini vermeden vazgeçilebilir.

27.2.7 Mola sırasında oyuncular sahayı terk ederek takım sıralarına oturabilirler ve takım sıra bölgesinde bulunmalarına izin verilenler, takım sıra bölgesinden uzaklaşmamak koşuluyla sahaya girebilirler.

27.3 İzlenecek Yol:

27.3.1 Antrenörün veya antrenör yardımcısının mola isteme hakkı vardır. Bunu yapmak için sayı görevlisine giderek, elleriyle ilgili işareti yapacak ve açık bir şekilde mola isteyecektir.

27.3.2 Mola fırsatı başlar başlamaz, sayı görevlisi sesli işareti vererek bir mola isteği olduğunu hakemlere bildirecektir. Mola isteğinde bulunan takımın rakibi sahadan sayı yaparsa, saat görevlisi derhal oyun saatini durduracak ve sesli itaretini verecektir.

27.3.3 Mola, hakemlerden biri düdüğünü çalıp, mola işaretini verince başlar.

27.3.4 Mola, hakem düdük çaldığında ve takımları sahaya davet ettiğinde biter.

27.4 Kısıtlamalar

27.4.1 Tek bir cezaya ait serbest atış(lar) arasında veya sonrasında, top ölene ve saatin çalıştığı bir dönem sonrasına kadar mola verilmez.

İstisnalar:

Serbest atışlar arasında faul olduğunda; Bu durumda serbest atışlar tamamlandıktan sonra yeni faulün cezası uygulanmadan mola verilecektir.

Son veya tek serbest atıştan sonra top canlanmadan önce bir faul olduğunda; Bu durumda yeni faulün cezası uygulanmadan mola verilecektir.

Son veya tek serbest atıştan sonra, top canlanmadan önce cezası hava atışı veya topun oyuna sokulması olan bir ihlal çalındığında. Birden fazla faulün cezası olarak setler halinde serbest atışlar verildiğinde, her set ayrı kabul edilmelidir.

27.4.2 Dördüncü periyodun veya uzatma periyodunun son iki (2) dakikasında saat, sahadan yapılan sayı nedeniyle durduğunda sayı atan takıma mola verilmez.

27.4.3 Kullanılmayan molalar bir sonraki periyoda veya uzatma periyoduna taşınamaz.
 
Top