• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Nevşehir Avanos Endüstri Meslek Lisesi

Mc_ÖRGE

Kaptan
Özel üye
OKULUMUZUN TARİHÇESİ

3. Beş yıllık kalkınma planına uygun olarak 1974 yılında pratik okulu inşaatına başlanan okulumuz; Bakanlığımız Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünü 13-Eylül-1977 tarih ve Örgün Egitim 420 sayılı emirleri ile Endüstri Meslek Lisesi olarak 1977-1978 Egitim-Öğretim yılında bünyesinde yalniz Metal İşleri Bölümü ile öğretime açılmıstır.
İlk yıl 1. sınıfa 45 öğrenciyi kayıtla eğitim-Öğretime başlamıştır. 1978-1979 öğretim yılından itibaren de Metal İşleri Bölümüne ilaveten Tesviye bölümü açılmıstır. 1986-1987 Ögretim yılından itibaren de Bakanığımız Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlügünün 03-09-1986 tarih ve 9754 sayılı emirleri gereğince ilkokul üzerine 3 yıllık öğretim yapan ortaokulumuz aynı yıl 14 öğrenci ile ögretime açılmıştır. Takip eden yıllarda ortaokulun ara sınıflari oluşmuştur.

1988-1989 ögretim yılında ise Seramik bölümü açılmış; ancak öğretmen ve öğrenci olmadığı için faaliyete başlayamamıstır. 1990-1991 ögretim yılında Seramik bölümü de öğretime başlamıştır.

1993-1994 öğretim yılında ise ortaokul kısmı kapatilmistir.

2001 yilinda Elektronik bölümü, 2002 yilinda da Bilgisayar (Yazılım) bölümü açılmıstır.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbite Kurulu'nun 155 Sayılı kararı gereğince bölümlerimizin isimleri şu şekilde değiştirilmiştir:

1..Metal Teknolojisi Alanı,
2..Makina teknolojisi Alanı-1,
3..Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı -2,
4..Bilişim Teknolojileri Alanı,
5..Tesisat Teknolojisi Alanı
6..Seramik ve Cam Teknolojisi Alanı

Bilişim Teknolojileri
Elektrik-Elektronik
Metal Teknolojisi
Tesisat Teknolojisi
Makina teknolojisi
Seramik ve Cam Teknolojisi