• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf oylamasi başladı  BURADAN  En güzel Yapay Zeka resmini seçiyoruz

Öğretmenin Filesi Dolmuyor

wien06

V.I.P
V.I.P
Her yıl yapılan açıklamalarda gayri safi milli hasılanın (kişi başına düşen milli gelirin) daha da arttığı söyleniyor. Fakat artış sadece açıklamalarda kalıyor. Özellikle öğretmenlerin çilesi bir türlü bitmek bilmiyor. En kutsal, önemli ve yorucu işi yapan öğretmenler, boşta kalan zamanlarında yine ek iş yapıp bir yerlerden gelir sağlamak istiyor.

Para her şey değildir; fakat günümüzde birçok şeyin başıdır. Eğitim seviyeleri çok yüksek ülkelere bakın, öğretmenlerin maddi yönden hiç sıkıntıya girmediğini görürsünüz. Çünkü öğretmen bir kere aklındaki “geçim” derdini bir yana atıp, derslere yoğunlaşmalı ki kaliteli bir eğitim olsun. Bizdeki bazı öğretmenler ise, dersten erkenden çıkmak isterler ki pazarda satış yapacak yeri alabilsinler.

Her ne kadar % 100 paralellikten söz edilmese de, bir ülkedeki eğitimin kalitesi, büyük ölçüde eğitime yapılan yatırım ile doğru orantılıdır. Bütçemizden eğitime ayırdığımız pay, eğitim seviyesi çok yüksek olan ülkelere göre çok düşük. Buna doğru orantılı olarak eğitim kalitemiz de onlara göre çok düşük. OECD ülkelerinde bir öğretmenin filesini doldurmak için maaşının ortalama 2.5 - 7.2′lik bölümünü ayırması gerekiyorken; Türkiye‘de bu % 30 - 36′lara ulaşıyor. Acaba bir öğretmen, maaşının %36’sını pazar alışverişine verirse, maaşının geri kalan kısmıyla ne yapabilir?

Gerçekten yazık. Bu ülke içerisinde yaşayan ve rütbeli - rütbesiz, fakir - zengin bütün vatandaşların çocuklarını eğiten ve o çocukların mimarı olan öğretmenlere verdiğimiz değere bakın…

wien06

V.I.P
V.I.P
Forumdaki Ögretmenlerimiz buraya yorum yazmadiklarina göre demekki forumdaki ögretmenlerimizin kazanclari iyi ne diyelim ALLAH daha cok versin.

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Forumdaki Ögretmenlerimiz buraya yorum yazmadiklarina göre demekki forumdaki ögretmenlerimizin kazanclari iyi ne diyelim ALLAH daha cok versin.

Wien konuyu daha önce görmemişim yoksa benim bu konuda söylenecek hep birkaç cümlem olmuştur :)

Enflasyonun yüzde 3 çıktığı bir ülkede (?) (siz ne kadar inanıyorsunuz buna bilmiyorum ama ben inanmıyorum) 1 milyar maaşın bir öğretmeni doyuracağına inanılıyor. Ben tek başına küçük bir yerde yaşayan bir öğretmen olarak bu para bana tek başıma burda bile yetmezken tek maaşla evli ve çocukları olan öğretmenlerin haline hakikaten üzülüyorum. Sonra verimli eğitimden bahsediliyor. Yeterli olunmadığından falan filan. Memurun aklında karın tokluğu varken gene iyi bile bence bu performans. Bir de utanmadan maaşın fazla olduğundan ve düşürülmesi gerektiğinden bahsettiler geçen. Gülüp geçtim. Komedi programlarına çevirdiler memurun işini. Yazık valla üzülüyorum. Söylenecek söz de yok elimiz mahkum bir yerde. Hakkımızı savunamıyoruz ki.. Ek dersleri de kesmek için bahane arıyorlar ki başardılar sonunda. Söylenecek çok söz var aslında ama kuru gürültü kalıyor hepsi neticede :)

Top Bottom