Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun

öğretmenler günün kutlu olsun öğretmenim
başka zaman böyle güzel sözcüklerde duyamasın
sürünürsün ama ayıplarını yüzlerine vuramasın
seni yangınlara atanları bile kıramasın
sen çok yüecesin öğretmenim.

üstündekilere de göz diktiler ne duruyorsun
öğretmenim öğretmenler günün kutlu olsun
ne mutlu sana
birbirinden güzel sözler duyuyorsun
beğendiğini al da ye karnın doysun
birirsini de çocuğuna götür
yırtık ayakkabısının yerine giysin
fakirliğin suçlusu sen değilsin
öğretmenim niçin utanıyorsun.

kendi gününde yürümek istiyorsun
önüne polis dikiliyor
çocukların önünde öğretmen dövülüyor
bir günlük mutluluk öğretmene çok görününyor
binlerce öğretmen oradan oraya sürülüyor
yirmidört kasım öğretmenler günü olsa n’olacak
öğretmene saygı çürüyor.

gelen vuruyor giden vuruyor
öğrencilerinin sevgisiyle
öğretmenler yine ayakta duruyor
yalnız sevgi yetmiyor
öğretmenlerin nefesi açlıktan kokuyor
etmeyin eğlemeyin gerekirse siz yemeyin
yarınımızı öğretmenler dokuyor.

bugün arıyorsun dünü
yarın ararsın bugünü
fakirlikle evliliğin düğünü
yirmidört kasım öğretmenler günü.

öğretmenler günün kutlu olsun senin de
şovmenlerin nutuklarıyla
pembe yeller esti gönlünde
fazla havalanma yere çakılırsın
nice zor günler var önünde

Kamil Aydemir

Şu cennet vatana sevdalanarak çıktım yola. Edirne'den Kars'a, İzmir'den Van'aHudutlar dar geldi bu kutsal sevdama. Cehalete savaşım var, kafa tuttumCehalete, kötülüğe, tembelliğe ve geriliğe. Bütün yurdumda sevda kokuyor. İşte, yeni nesil geriliğe meydan okuyor. Doktor değilim, hâkim, avukat değilim. Patron, fabrikatör, bakan, başbakan değilim. Ben, ben bir öğretmenim. Doktoru da, hâkimi de, bakanı da, başbakanı da ben yetiştirdim. Ben Toros dağlarında yol veren oldum bazı zamanErzurum'un soğuğunda titredim. Ilgaz dağlarında horon tepip oynadım. Beşinci mevsim olup dört ana renge boyandım. Bazı zaman yollarım Ege'ye düştü.

Aydın, Burdur,Denizli,İzmirUnutmadım,Yunan'ı denize dökmek ne güçtü. Manisa'da efeleri gördüm, zeybek tutup oynadım. Her 10 Kasım gelince taa yüreğimden yandım. Erzincan'da Ninem Hatun, Antep'te Şahin'i andım. Ardahan'a varıp taa sınıra dayandım. Uzun geceler sonunda, bir keleş sesiyle uyandım. Sevgi çocuklarından bayrak çizdim gökyüzüneAta'mın izinden giden, ben bir öğretmenim. Muş ovasında orak sallayan yurdumun garip insanıGüneşte kavrulmuş başaklar diyarı genci-çocuğu-kadını-ihtiyarı, Elini ver bana mutlu olsun yüreğin uygarlığa susamış, ben bir öğretmenim. Ben bir öğretmenim. Bozok yaylasında çiçek açtım bazı zamanlar, Trakya'da güneş oldum karanlık geceler üstüne. Urfa'da baraj olup aktım. Harran Ovası çatlayıp kurumasın diye.

Geri