• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Oyuncu ve Hakemin Yeri

BIYIKLI

V.I.P
V.I.P
MADDE 20. OYUNCUNUN VE HAKEMİN YERİ

20.1 Bir oyuncunun yeri, zeminde temas ettiği noktaya göre belirlenir. Havaya sıçradığında en son temas ettiği yerde olduğu kabul edilir. Sınır çizgileri, orta çizgi, üç sayı çizgisi, serbest atış çizgisi ve serbest atış kulvarını sınırlayan çizgiler de buna dahildir.

20.2 Hakemin yeri de oyuncu gibi belirlenir.

Top bir hakeme temas ettiğinde, hakemin bulunduğu zemine temas etmiş sayılır.

MADDE 21. HAVA ATIŞI

21.1 Tanım

21.1.1 Hava atışı, hakemin herhangi iki rakip oyuncu arasında, herhangi

bir dairede topu havaya atmasıyla gerçekleşir.

21.1.2 Rakip takımlardan bir veya daha fazla sayıdaki oyuncunun birer ya da ikişer elleri sertliğe başvurmaksızın topun kontrolüne olanak vermeyecek şekilde topun üzerinde olduğunda, tutulmuş top durumu oluşur.

21.2 Kural

21.2.1 Bir periyoda veya uzatma periyoduna başlamak için orta dairede herhangi iki rakip oyuncu arasında hava atışı yapılır.

21.2.2 Tutulmut top veya sonucunda hava atışı yapılacak çift faul kararı verildiğinde pozisyonla ilgili iki rakip oyuncu arasında, en yakın dairede hava atış yapılacaktır.

Tutulmuş top karar verildiğinde, pozisyonla ilgili oyuncu sayısı ikiden fazla ise hava atışı, hakem tarafından belirlenecek boyları birbirine yakın iki oyuncu arasında, en yakın dairede yapılacaktır.

21.2.3 Madde 21.2.1 veya 21.2.2 dışında, canlı bir topun sepetin desteklerine sıkışması dahil, hava atışı yapılmasını gerektiren bir durum varsa, hava atışı en yakın dairede herhangi iki rakip oyuncu arasında yapılacaktır.

Hava atışına, sadece hava atışı kararı verildiği sırada sahada bulunan oyuncular katılabilir.

21.2.4 Hava atışı için en yakın dairenin hangisi olduğu konusunda kuşku duyuluyorsa, hava atışı orta dairede yapılacaktır.

21.3 İzlenecek Yol:

21.3.1 Hava atışına katılacak oyuncular, ayakları dairenin kendi sepetlerine yakın olan yarısının içinde olmak üzere, bir ayakları dairenin orta çizgisine yakın olarak duracaklardır.

21.3.2 Hakem topu her iki oyuncunun arasında yukarı doğru (dik olarak), sıçrayınca yetişemeyecekleri bir yüksekliğe atacaktır.

21.3.3 Top erişebileceği en üst noktaya geldikten sonra sıçrayan oyuncuların bir veya ikisi tarafından eliyle/elleriyle çelinmelidir.

21.3.4 Hava atışına katılan oyuncular, top kurallara uygun olarak çelinene kadar sıçrama yerlerini terketmeyeceklerdir.

21.3.5 Top, hava atışına katılmayan oyunculara, zemine, sepete veya arkalığa temas edene kadar hava atışına katılan oyuncular topu tutamazlar ve iki kezden fazla dokunamazlar.

21.3.6 Hava atışına katılmayan oyuncuların vücudunun herhangi bir kısmı (silindir), top çelinene kadar daire çizgisini veya çizginin ilerisini geçemez.

21.3.7 Eğer top sıçrayan oyunculardan biri veya ikisi tarafından çelinemezse veya sıçrayanlar tarafından çelinmeden yere düşerse, hava atışı tekrarlanacaktır.

21.3.8 Dairenin çevresinde yan yana dizilen aynı takım oyuncuları, rakip oyuncu aralarına girmek istediğinde buna izin vermek zorundadır.

21.3.9 Hava atışına katılması gereken oyuncu sakatlığı nedeniyle veya beşinci faulünü alması ya da diskalifiye edilmesi yüzünden hava atışına katılamıyorsa, yerine giren oyuncu hava atışına katılacaktır.

Madde 21.3.1, 21.3.3, 21.3.4, 21.3.5 ve 21.3.6'ya uyulmaması bir ihlaldir.
 
Top