• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Photoshop yapay zekaya kavuştu - Generative Fill - Örnek

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Son günlerde her alanda karşımıza çıkan yapay zeka, artık Photoshop programına Generative Fill (Üretken Dolgu) adlı ile eklenmiş oldu. Bundan sonra hiç Photoshop bilmeseniz de sanat eseri niteliğinde, yaratıcılığınızla sınırlı resimler ortaya çıkarmanız mümkün.

Henüz çok yeni, yolun başında ve Beta aşamasında olmasına rağmen gerçekten harikalar yarattığını söyleyebilirim.

Bir resimden nesne çıkarmak, istediğiniz bir alanı tamamlamak, nesne eklemek, resmin herhangi bir yerini istediğiniz şekilde değiştirmek için Photoshop bilmeniz gerekmiyor. Bu özellikle dün itibariyle tanıştım ve ilk denememi aşağıdaki resimlerle henüz yaptım. :) Bu tür çalışmalarla ilgili başka örnekler yapmak için sabırsızlandığımı belirtmeliyim.

Herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor. Resmin bir alanında seçim yapın Photshop'a buraya ne koymak istediğiniz söyleyin yeterli. Generative Fill sizin yerinize işlemi halledecektir. Hemen belirteyim İngilizce olarak yapmak istediklerinizi yazarak belirtmelisiniz.

Orijinal resim
generative-fill.jpgResmin sağ ve sol kenarında istenilen boyutta boşluk oluşturuluyor.
generative-fill-1.jpgBoşlukları seçili hale getirip hiç bir şey yazmadan "Generative Fill" butonuna tıkladığınızda yapay zeka resme göre üç farklı şekilde geniş alanı tamamlayacaktır. İstediğinizi seçebilirsiniz. Aşağıdaki gibi resmin boşlukları uyumlu şekilde tamamlandı.
generative-fill-2.jpgResim üzerindeki kadını seçip tekrar "Generative Fill" butonuna tıkladığınızda yapay zeka kadını resimden kaldırmak istediğinizi anlayacak ve şu sonucu verecektir. (Normalde Photoshop ile bunu tabi ki programı kullanım becerilerinize göre yapabilirsiniz ancak saatlerinizi alabilir)
generative-fill-3.jpgResimde iki farklı alanı seçip bir adet köpek ve bir adet kedi resmi eklemesini yazarak söylediğimde aşağıdaki sonuç oluştu.
generative-fill-4.jpgŞimdi de resmin soluna bir saksı, sağ tarafa ise bir masa eklemesini söylüyoruz. Sonuç...
generative-fill-5.jpgMasanın üzerine çaydanlık ve bardak ile kapı üzerine şöyle afilli bir şekil yapmasını istediğimde aşağıdaki sonucu aldım. :)
generative-fill-6.jpgSon olarak sandalye boş kalmasın "Generative Fill" bize sandalyede oturan ve yerde oynayan bir çocuk ile birlikte, ön tarafa bir kova hemen yanına da bir yılan eklesin demi ama. :D
generative-fill-7.jpgSonuç: Artık Photoshop bilmeseniz de resim üzerindeki inanılmaz değişimleri yapmak hiç zor değil. Açın Photoshop'un son sürümünü ve başlayın yapay zeka ile sizin yerinize nesnelere hükmeden "Generative Fill" özelliğine emirlerinizi vermeye. :D:D
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Photoshop Generative Fill (Üretken Dolgu) ile oluşturulan resim örneklerine devam...

Aşağıdaki resimler hiçbir photoshop becerisi gerektirmeden sadece yazarak eklenen objelerle oluşturuldu. Artık insanların yeteneklerini geliştirmesine gerek olmayan bir döneme doğru gidiyoruz. :(


Orijinal resim
orijinal-resim.jpg


Generative Fill ile değiştirilen resim
generative-fill.jpg
 
Top