• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Sağlığın önemi konulu kompozisyon örneği

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Konusu: Sağlıklı olmak için neler yapmalıyız veya yapmamalıyız? konulu kompozisyon örneği
Sağlığın önemi konulu kompozisyon örneği

Dünya zenginliklerle doludur. O zenginliklerden en önemli zenginlik insan sağlığıdır. Bence sağlıklı yaşamak güzel hayat geçirmektedir. Sağlık insanlar ve bütün canlılar için havayla sudan daha önemlidir. Sağlık olmazsa bunları kullanamayız. Sağlık olursa amaçlarımıza erişmek için yaşarız. Hayatımızı güzel geçirebiliriz. Sağlık olmasa dünya da duruyor. Sağlığımız olursa dünyamız da parlıyor. Sağlık hayatımızın temizlik kaynağıdır. Mutlu yaşamak, dünyanın güzelliğini görmek için sağlık gereklidir.

Sağlık beden ve ruh sağlığı biçiminde iki açıdan değerlendirilir. Bunları sağlamak için bazı kurallara uymamız gerek . Beden sağlığımızı korumak için doğru beslenmeliyiz. Organizmamıza gerekli olan meyve ve sebzeleri yemeliyiz. Yemekleri düzenli yemeliyiz. Haftada en az üç gün spor yapmalıyız. Hijyene dikkat etmeliyiz. Sağlığımıza zararları olan alkollü içeceklerden ve sigaradan uzak durmalıyız. Bunların zararları saymakta bitmez. Çünkü bunlar birçok hastalıklara ve ölümlere sebep olur. Sağlıklı yaşamak için çevremizdeki hava da temiz olmalı.

Ruh sağlığımızı korumak düzenli bir yaşantıya bağlıdır. Çalışmak kadar dinlenmek ve eğlence ruh salığı için önemlidir. Ölçüsüz çalışma bedeni yarar. Beyni etkiler. Bu yüzden uykuya da yeterli kadar zaman ayırmalıyız. Strese girmemeliyiz. Bunu için sabırlı, dürüst, düzenli olmalıyız. Sağlıklı olmak için iyimser olmamız da yararlı.

Sağlık her için gerekli olan bir zenginlik. Eğer kişi sağlıklı değilse mutlu olamaz. Onun yüzünden ailesi akrabaları da mutlu olamazlar. İnsana mutluluk bahşetmek iyi bir hediyedir. Hasta olursak gülmeyiz. Morali bozuk birisini sevindirmek ne kadar güzel.

Sağlıksız insan için dünyada hiçbir şeyin anlamı yoktur. Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi var demektir. Hiç kimsenin umudu sönmesin.

Yazan:Kulpunay Abdıcaparova

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi

Okutman:Recep Yürümez
 
Top