SBS Liselere Girişte %70 Etkili Olacak

kelebek

-ütopik-
V.I.P
SBS`de alınacak puanlar liselere girişte yüzde 70 etkili olacak. Sınavda öğrencilere bu yıl yabancı dil soruları da yöneltilecek.

Öğrenciler SBS ile cumartesi tanışıyor

Öğrencilerin zorlu sınav maratonu devam ediyor. Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) ve Öğrenci Seçme Sınavı`ndan (ÖSS) sonra sıra Seviye Belirleme Sınavı`na (SBS) geldi. İlköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin gireceği SBS, 21-22 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

SBS`de alınacak puanlar liselere girişte yüzde 70 etkili olacak. Sınavda öğrencilere bu yıl yabancı dil soruları da yöneltilecek. Yeni sistemde matematik-fen (MF), Türkçe-matematik (TM) gibi puan türleri olmayacak. Öğrenciler tek puana göre yerleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı`nın bu yıl uygulamaya koyduğu Orta Öğretime Geçiş Sistemi`nin (OGES) ilk aşaması başlıyor. Üç aşamadan oluşan OGES`in en önemli bölümünü SBS oluşturuyor. OGES`te ayrıca öğrencilerin yıl sonu başarı puanları ve davranış puanları da yüzde 30 oranında etkili olacak. OGES, öğrencilerin 6., 7. ve 8. sınıflarda eğitim gördüğü müfredat esas alınarak yapılacak. Anafen Dershaneleri Rehberlik Zümre Başkanı Recep Uysal, SBS`nin sınıf geçmede etkisinin olmayacağını hatırlatıyor. Recep Uysal, "SBS ilköğretimde sadece o yılın müfredatında belirtilen konuları kapsayan ve telafisi mümkün olmayan sınavdır. Sınavda sadece öğrenim görülen yıla ait sorular çıkacak. Öğrenci geçmiş yıllardan sorumlu olmayacak. SBS zorunlu bir sınav değil; ancak merkezî sistemle öğrenci alan liselere yerleştirme puanında etkili olacak." açıklamasında bulunuyor. Uysal, sınav kılavuzuna göre SBS`ye girmeyen öğrencinin o yıla ait en düşük SBS puanını almış kabul edileceğini ifade ederek, şu bilgileri veriyor: "Örneğin, 6`ncı sınıfta sınava girmeyen öğrenci 7`nci sınıfta sınava girdiğinde 6`ncı sınıf puanı en düşük puan olarak alınacaktır. Özel yetenek gerektiren liselere (spor ve güzel sanatlar liseleri gibi) öğrenci alımı şu an uygulandığı şekliyle devam edecek. OKS sonuçlarına göre öğrenci alan polis koleji, özel okullar ve ayrı bir sınavla girilen askerî liselere giriş ise bu okulların kendi belirleyecekleri esaslara göre yapılacak. Normal liselere girişte herhangi bir değişiklik olmayacak.

Sınava, ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinden toplam 991 bin 573; 7. sınıf öğrencilerinden ise toplam 990 bin 774 aday girecek. SBS`de toplam 1 milyon 982 bin 347 aday ter dökecek. Sınava, 11 bin 938 engelli aday katılacak.

İlk sınavda 2 milyon öğrenci ter dökecek

SBS, yurt içinde tüm iller ve bazı ilçeler ile yurt dışında 10 şehirde olmak üzere toplam 544 merkezde yapılacak. İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin 21 Haziranda, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin 22 Haziran`da gireceği sınavlar, saat 10.00`da başlayacak. Yaklaşık 2 milyon öğrenciye Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler (sosyal bilgiler, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi), yabancı dil soruları yöneltilecek. İlköğretim 6. sınıf öğrencileri, 80 soruyu 90 dakikada, 7. sınıf öğrencileri 90 soruyu 100 dakikada cevaplayacak. din kültürü ve ahlak bilgisi dersi okumayan öğrenciler için alternatif sosyal bilgiler sorusu yöneltilecek. Öğrenciler sınav giriş belgelerini fotoğraflı olmak şartıyla okullarından alabilecek. Adayların sınav salonuna gelirken sınav giriş belgesi ve nüfus cüzdanını getirmeleri gerekiyor.