SGK A4 Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
SGK A4 emeklilik başvurusu,SGK A4 Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? sigortalı çalışanların yaşının ilerlemesine bağlı olarak fiziksel ve ruhsal değişimlerin getirdiği çalışma gücünün azalması sonucu gelir kaybına uğramasını engellemek ve geçimini sağlamak yaşlılık sigortasından bağlanan yaşlılık aylığıdır. SGK A4 emeklilik başvurusu için belirli şartlar taşımak gerekmektedir.

SGK A4 Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?​

Sigortalı çalışanların diğer bir deyişle hizmet akdi ile çalışanların SGK emeklilik başvurusu sonucu yaşlılık aylığına bağlanması için hangi hükümlerin geçerli olacağı ilk sigortalı olduğu tarihe bağlıdır. Genel olarak hükümler en az sigortalılık süresinin, yaşın ve prim ödeme gün süresinin doldurulması durumunda yaşlılık aylığına hak kazanılabileceğini öngörmüştür. SGK A4 emeklilik başvurusu için gerekli şartları daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

SGK A4 Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?​

Başvuru yapmak isteyen vatandaşın yazılı bir şekilde istekte bulunarak işinden ayrılması gerekmektedir. Bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumunun İl/Merkez müdürlüğüne başvurması gerekmektedir. Diğer bir başvuru yöntemi ise e-devlet üzerinden türünü A4 seçerek SGK A4 emeklilik başvurusunu yapmış olur.

Emeklilik Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?​

Başvuru için Tahsis Talep Formu yeni adıyla Gelir Aylık ve Ödenek Belgesi ve işten ayrıldıktan sonra 10 gün içinde başvuru yapanlar için Sigortalı İşten Ayrılış Belgesi emeklilik başvurusu için gerekli belgeler arasındadır.
4A sigorta kapsamından emekli olmak isteyen kişiler için gereken belgeler şunlardır:
 • Kişinin işten ayrıldığını beyan eder nitelikte belge,
 • Kişinin çalıştığı şirketten alabileceği gelir vergisinden muaf tutulduğunu kanıtlar nitelikteki belge,
 • Tahsis ve talep belgesi.
4B sigorta kapsamından emekli olmak isteyen kişiler için gereken belgeler şunlardır:
 • Tahsis ve talep belgesi.
4C sigorta kapsamından emekli olmak isteyen kişiler için gereken belgeler şunlardır:
 • Kimlik fotokopisi,
 • Yerleşim belgesi,
 • Emekli olmak isteyen kişinin çalıştığı kuruma dair resmi kurum kimliği,
 • Askerlik belgeleri,
 • Eğer varsa askeri borçları kanıtlar nitelikte belgeler,
 • 3 adet biyometrik vesikalık fotoğraf,
 • Kişinin emekli maaşını almak istediği bankanın açıkça belirtildiği talep formu,
 • Tahsis ve talep belgesi

SGK A4 Emeklilik Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?​

Gerekli belgeler ile başvurunun yapılmasının ardından SGK A4 emeklilik başvuru sonucu nasıl öğrenilir? Sorusuyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Emeklilik başvuru sonucunu öğrenmek için iki alternatif bulunmaktadır. İlk olarak belli olduğunda başvurana bilgi yazısı ve numarasına sms gelmektedir. İkinci alternatif ise e-devlet üzerinden öğrenilebilir.
Öncelikle adresine tıklayın ve “SGK Evrak Kaydı ve Takibi” başlığı altında başvuru dosyanızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.
Bu sorgulama için gerekli bilgiler TC kimlik numaranız ve kayıt yılı bilginizdir.

Yaşlılık Aylığı Hangi Bankalardan Alınabilir?​

Vatandaş, SGK A4 emeklilik başvurusu sonucunun belli olmasının ardından içerisinden PTT’nin de bulunduğu aylık ödemenin yapıldığı 26 bankadan istediğini seçerek ayın 17 ile 26’ncı günleri arasında aylığını alabilir. Ayrıca isteğe bağlı veya oluşabilecek sorunlardan dolayı banka değişimi de yapılabilmektedir. Banka değişimi için İl/Merkez müdürlüklerine verilecek olan dilekçe ile banka nakli gerçekleştirilebilmektedir.

Enes Ateş

 
Top