Sizce Türkiye'nin En Büyük Sorunu Eğitimsizlik mi?

• Konuyu açan Konuyu açan ZeyNoO
  • Açılış tarihi Açılış tarihi

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Hep deriz ya Eğitim şart diye.. Sizce Ülkemizdeki sorunların halledilmesi için eğitim yeterlimi...

Son bi kaç aydır haberleri açmaya korkar oldum.. Cinayet, terör, katliam, kazalar, aile faciaları, magandalar ve binlercesi...

Terörü saymıyorum bile o Türkiye'nin en büyük sorunu zaten...

Eskiye baktığımda eğitim düzeyi daha çok arttı diye düşünüyorum. Ama baktığımda eskiye göre sorunlar daha çok büyüdü...

Acaba gelen eğitimle birlikte insanlar çevreye ayak uydurma çabası içinde birbirine karşı sorumluluklarını unutur hale mi geldiler...

Yada laik bi toplum olalım derken, insanların içine yerleşen özentilikle duygularımız mı köreldi.
Git gide değerlerimizi kaybetmeye başladık.. Rahat yaşamaya alıştıkça zorluklara karşı mücadeleci ruhumuz köreldi...

Sizce tüm bunların nedeni nedir??

Eğitimsizlik değil bence,eskiye oranla eğitim düzeyi arttığı halde başımıza gelen felaketler daha da artıyor. Eskiden daha bilinçsizce yapılan şeyler şu anda eğitim düzeyinin artması nedeniyle daha bilinçli şekilde yapılıyor ve bu da tehlikenin boyutunu artıyor. Bence bu tip şeylerde ailenin ve çevrenin etkisi büyük. En basit bir örnek verelim,bir çocuk dünyaya geldiğinde anne babanın dini inanışı neyse çocuk da o inanışla doğuyor, konuyla alakasız bir örnek ama olayı özetler bence. Dolduruşa gelmek diyip özetliyorum nedenleri de..

Konunun tartışma kısmına daha çok yakışacağını düşündüğümden izninizle konuyu o kısma taşıyorum

Sorun başkaları tarafından eğitilememek değil, kişinin kendisini eğitememesi !
Aklı başında mantıklı bir insan neyin ne olduğunu düşünemez mi bu kadar mı cahil ya da düşünüp de uygulayamaz mı soruyorum sizlere ?
İlk sorumu cevaplayayım önce, allah herkese akıl vermiş hepimiz dokuz aylık doğmuşuz illaki neyin doğru neyin yanlış olduğunu bulabiliriz bu hata yaparak da olsa!
ikinci soruya gelelim, düşündüğümüz şeyi uygulayabiliyor muyuz? hayır malesef, ya nefret ediyorum doğu-batı ayrımı yapmaktan ama yine 2 şekilde ele almak zorundayım.. Doğudaki eğitimin hep yetersiz olduğundan bahsedilir ki buna katılmıyorum asla. Daha kpss'den çıkar çıkmaz ilk atamaları doğu oluyor bir sürü öğretmenlerimizin, bilgileri taze insanları gönderiyoruz oraya hangi eğitimsizlikten bahsediyorsunuz???
Batıda ise almış başını gidiyor özentilik, ne düzgün bir dilimiz kalacak ne de insanımız. Baktığımız zaman çalışan kişinin yaşı 23 24ten başlıyor en az, eğitimini alıp işe atılmak ! Peki neden eğitimini alan bu insanların çoğu beyin göçü yapıyor, neden o bilgilerini ülkemizde kullanmak yerine yabancı ülkeler için sarfediyor ?? Burda ben insanlara kızmıyorum, tabii ülkemiz bu insanları el üstünde tutsa hakettikleri değeri görse o insanlar çok mu meraklı gitmeye. Ülke ekonomisi!!
fazla uzattım söylenecek çok şey var ama yeri değil, tabi kimseye gönderme fln yapmıyorum ama önce bu konuların tartışılması kanısındayım..

bence bunların sorunu eğitimsizlik değil sen ne kadar eğitim alırsan al kötü amaçlı düşünen insanlarda o derece eğitim alıyo burda görev öğretmenlerimize düşüyor bakın artık eğitim meselesini çoktan aştık diye biliyorum ve üzülerek sölüyorum ki yine hocalarımıza yüklenecem nolur kusuruma bakmayın ben hala şahit oluyorum ki bazı hocalarımız görüş farklılığından öğrencilerimizin üzerine gidildiğini duyuyorum belki ülkemiz için çok değerli bir insanı kaybetmiş oluyoruz yani artık eğitim sorunuu bitti kalmadı öle bişey artık savaşıyoruz birbirimizle ve bunuda başkasını ezerek kazandığımızı düşünüyoruz haksızlıklarda bu yüzden oluyor gibi geliyor bana ya nolur kusuruma bakmayın ama herkez eğitimi istediği gibi alıyor ve veriyor :S

katılmıyorum sana yanlış anlama öğretmen adayı olduğumdan falan değil.. kimse kimseye kafasına göre bir şey öğretmiyor, müfredat denen bişey var bir de ezbere eğitim. kim istemez ki öğrencisini istediği şekilde bilgilendirmek ama senin kastettiğin anlamda değil! sana görüştüğümüzde anlattığım olaydaki gibi bir insanın sağlıklı eğitim verebilmesi için kısıtlanmaması gerekir ve dersanelerin başarısının altında da bunun yattığını düşünüyorum.

katılmadğın yeri pek anlamadım ben gördüklerimi ve duyduklarımı söledim yalansa eğer siz öğrencilerin yalanıdır bişey diyemicem ama bence Türkiyenin en büyük sorunu düzgün eğitim verememe hani bir söz vardır ağaç yaşken eğilir ne tarafa eğersen o tarafa eğilir ve ölede kalır

olaya kişisel olaylardan bakma daha ona kadar ne sorunlar var, öğretmenlerin kafasına göre istediği şekilde öğretmesini kastediyorsun ama bunu bir öğretmen nasıl yapar ya da yaparsa buna engel olacak kimse yok mu diye düşünüyor musun? her meslekte olduğu gibi tabiki bu meslekte de bazı görmemezlikler oluyor asla onaylamıyorum ama burda eleştirilecek kişiler öğretmenler ya da başka meslektekiler değil bunlara esnek davrananlardır.

Yukarıda bahsi geçen öğretmen profiline değinmek istiyorum. Mesleğin içinde olan biri olarak şahsen öğrencilerine bahsi geçen şekilde yaklaşan hiçbir öğretmen görmedim ancak duydum. Fakat bu tamamen öğrenciden kaynaklanan ve kaçınılmaz olan bir durumdu.

Gelelim eğitimsizliğe. Nedense herkes eğitim denince okuldaki eğitimi referans alır. Oysaki eğitim komplike bir sistemdir ve Aile-Çevre-Okul üçgeninden her hangi birindeki çatlak durumu derinden ve olumsuz olarak etkiler. Ay sonunu nasıl getireceğini veya bu ay kaç misafir kabul edebilirim endişesi ile kafası meşgul olan öğretmenden de kusura bakmayın tam verim bekleyemezsiniz. Bu öğretmenin değil sistemin suçudur.

Bu meslek gönül olayıdır arkadaşlar. Emeğin zaten parasal olarak bir kaşılığı olamaz ki öğretmenlik tamamen özveri ve idealizme dayalıdır. Çevremdeki öğretmen arkadaşların %90 insan yetiştirdiğinin bilincinde olan insanlardır. Eğitimde sorunlar yok mu ? Hiç olmaz mı o kadar sorun var ki anlata anlata bitiremeyiz. Bunların çoğunu dışardan izleyenler de biliyor ama önlem anlamında pek kılını kıpırdatan yok maalesef. Sorunların üstesinden gelmek uzun bir süreci kapsıyor ve bu sürecin hiç vakit geçirmeden başlatılması gerekir. Ebeveyn-Çevre-Okul hep birlikte el ele olamadığı ve bilinçlendirilmediği sürece de çok daha eğitim sistemimiz eleştirilmeye ve sorun yaşamaya devam edecek. Eğitime ayrılan ödeneğin de artık Avrupa standarlarına yükseltilmesi gerekiyor....

Bu hikaye daha uzuuuun yıllar devam etmiş. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine... :D

Geri