Soğuk havada 'menengiç kahvesi'

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Birçok rahatlızlığa iyi geliyor.
Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'nde ekolojik olarak yetişen, Menengiç ile yapılan kahve soğuk havalarda vatandaşların ilgi odağı oluyor.

Ülkemizin doğal bitki örtüsünün bir parçası olan ve Latincede "pictacia perebinthus" diye anılan Menengic, yörelere göre Çitlembik, Çıtlık, Çedene, Çitemik, Bıttım gibi farklı isimlerli ifade ediliyor.

Menengic Kahvesinin içinde kimyasal madde olmadığını yüzde doğal olduğunu belirten Şaban Taşkın, kahvenin birçok rahatsızlığa iyi geldiğini ifade etti.

Menengiç Kahvesi'nin Türk Kahvesi gibi hazırlanabildiğini kaydeden Taşkın, "Bu kahvenin, balgam söktürme, nefes açmada yardımcı olma, göğsü yumuşama gibi daha sayamadığım birçok faydası var" dedi.

Şaban Taşkın 10 yıldır bu işi yaptığını belirterek, vatandaşların özellikle soğuk havalarda menengiç kahvesine yoğun bir şekilde ilgi gösterdiklerini söyledi.
Seyyar satılan kahveden alan vatandaşlardan Serdar Türker de, kahvenin özellikle kokusu ve tadıyla çok lezzetli bir kış mevsimi içeceği olduğunu ifade ederek, "Ben bu kahvenin tabir-i caizse tiryakisiyim. Özellikle soğuk havalarda içince insanın içini ısıtıyor" şeklinde konuştu.
 
Top