• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Tırnak batmasına kesin çözüm

Papatya

V.I.P
V.I.P

Bütün yükümüzü taşıyan ayaklar aynı zamanda güzellik ve estetiğin de bir parçasıdır. Sağlıklı ve güzel ayakların en önemli kısmını da; sağlıklı ve bakımlı görünen tırnaklar oluşturur.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın, kişinin yaşam kalitesini düşüren batık tırnak oluşumunun nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Son derece acı veren tırnak batıkları estetikten ziyade ciddi bir şekilde yaşam kalitemizi etkiler.
En çok ayak baş parmaklarda olmakla beraber tüm tırnaklarda batık gelişebilir.
En çok ayak tırnağının kendi özel yapısından kaynaklanan bu problem; yanlış ayakkabı seçimiyle de gelişebilir.
Sivri uçlu tırnaklara basınç yapan ve onları sıkan ayakkabılar giyinmek tırnaklarda batık gelişimini kolaylaştırabilir.

Tırnak mantarı gibi bazı tırnak hastalıklarının tırnakta oluşturduğu şekil bozuklukları, tırnakta kalınlaşmalar da tırnak batıklarının yine en sık sebepleri arasındadır.
Tırnakların hatalı ve çok dibinden yuvarlak içe kıvrık kesilmesi tırnak batığı gelişimini kolaylaştırır. Ayağa dışardan gelen darbeler, özellikle sporcularda sık karşılaştığımız travmalar tırnak batığının sebepleri arasındadır.
Gebelik döneminde de ayakta oluşan ödem ve şişlik, kilo alımı tırnak yatağında bası oluşmasına ve batık gelişmesine yol açan diğer sebepler arasındadır.

Yaşam kalitesini düşürüyor

Tırnak batıklarında en büyük sorun ızdırap veren ağrıdır. Bu ağrı bazen kişinin yaşam kalitesini ciddi boyutta etkiler. Kişinin hem günlük hem de iş yaşamında ciddi aksamalara yol açabilir. Ağrı bazen o kadar şiddetlidir ki gece uyurken yorgan ya da battaniyenin teması bile rahatsız edebilir.

Aynı zamanda batık tırnak; tırnak yatağında enfeksiyon gelişimine ve tırnaklarda daha kolay mantar oluşumuna da zemin hazırlar. Batıkla beraber gelişen bakteriyel ve mantar enfeksiyonunun da tedavisi, batık tedavi edilmedikçe zorlaşır.

Batık tırnaklar özellikle kadınlarda ağrının yanı sıra; estetik görünümünü de bozduğu için istedikleri ayakkabıyı giymelerine de engel olur. Zaten tırnak batığının en sık nedenleri arasında olan sivri uçlu ayakkabılar bu dönemde ızdıraplı ağrıların da yine en sık nedenidir. Ağrı bazen hastanın ayakkabı giyinmesine dahi engel olacak boyutlara ulaşabilir. Bu ağrılı batık durumda hastaların ilk başvurusu genelikle kuaförlerdir. Tırnak batığı tedavisinde çok sayıda sonuç vermeyen ve hala yapılan yanlış tedavi yöntemleri var ne yazik ki!

Pedikürle batık tırnağın bası yapan kısmı kesilerek geçici olarak sadece ağrı dindirilir. Batık tırnağı kesinlikle tedavi etmez. Ancak çok sayıda hasta bu yöntemler çare arıyarak uzun yıllar ağrıyla bu şekilde baş etmeye çalışır.

Tırnağın bütün olarak çekilmesi yanlış bir yöntem

Yine batık tedavisinde çeşitli merkezlerde uygulanan ılık kompresler, pamuk veya tel sistemi ile yatağın genişletilmeye çalışılması ile çözüm aranır. Ancak tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel sebep olan tırnağı uzatan kök kısım oradan uzaklaştırılmadıkça yapılan tüm geçici işlemler sonuç vermeyecektir. Yani bu işlemler sadece geçici çözümlerdir kalıcı bir sonuç vermezler! Batık tırnağa sebep olan kök yerinde durduğu sürece yapılan bütün işlemler sonuçsuz kalacaktır ve işlem sonrasında batık tekrar edecektir.

Batık tırnağı olan hastalara yapılan önemli bir yanlış ise; tırnağın bütün olarak çekilmesidir. Bütün olarak çekilen tırnak ne yazık ki aynı şekilde batık olarak geri çıkacaktır.

Çözümü oldukça basit

Kesin ve kalıcı çözüm; son derece basit ve efektiftir. Sadece batık olan kısmın; batığı yaratan kök kısmıyla çıkarılması ile sorun kesin ve kalıcı bir şekilde çözümlenir.

İşleme; tedavi edilecek batık kısmın lokal anesteziyle uyuşturulması ile başlanır. Uyuşma tamamlandıktan sonra batık kısım tırnak yatağı ile birlikte ince bir şerit halinde çıkarılır.
Sadece batığı oluşturan ve onu uzatan yatak yani kök kısım özel bir aletle törpülenir; böylece batığın tekrarlaması önlenmiş ve batık tırnak tedavisi tamamlanmış olur.

İşlem çok kısa sürede efektif bir şekilde tamamlanır; işlem sonrasında herhangi bir istirahat dönemi gerekli değildir, aksine hasta batık olan kısım artık çıkarıldığı için çok rahatlamıştır ve işlem sonrasında hemen ayağa kalkıp günlük yaşamına ve iş hayatına dönebilir.
Oluşabilecek enfeksiyon gelişim riskini önlemek için gerek görülürse kısa süreli sistemik antibiyotik veya topikal olarak uygulanabilecek antibiyotikli kremlerle tedavi tamamlanmış, hasta kesin olarak sağlığına kavuşmuş olur.

Alıntıdır.


 
Top