Türkiye' deki Antik Kentler

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Letoon

Fethiye – Kaş karayolu üzerinde bulunan, Tanrı Apollon ve Artemis’in anneleri Leto adına kurulmuş olan Letoon Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan bölgelerden biridir.

Yunan mitolojisinde bulunan Apollon ve Artemis’in annesi Leto adına kurulmuştur ve Likya’nın kutsal merkezidir. En önemli eserleri, Letoon’da bulunan üç tapınaktır ve birçok mozaikle önemli mitolojik sahneler resmedilmiştir. Daha pek çok antik eserin bulunduğu kent, M.S. 7. yüzyılda terk edilmiştir.
 

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Laodikea

Denizli sınırları içinde bulunan Laodikea Antik Kenti, M.Ö. 1. yüzyılda Anadolu’nun en önemli ve ünlü kentlerinden biriydi. Birçok antik yapıya ev sahipliği yapan bölge, Küçük Asya’nın 7 kilisesinden birinin burada olmasıyla Hıristiyanlık için de büyük önem taşıyor.

Tiyatrolar, stadyum, gymnasium, meclis binası, Zeus Tapınağı, kilise gibi pek çok değerli eserin bulunduğun Laodikeia’da yazıtlar ve sikkeler, buradaki yaşama dair önemli bilgiler içerir. M.S. 194’te yaşanan bir deprem, tüm kentin yıkılmasına neden olmuştur.
 

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Milet

Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan Milet Antik Kenti, M.Ö. 38 yılında Roma imparatorlarının desteğiyle özerkliğini kazanmış bir bölgedir. Böylelikle İyon kentleri arasında metropol seviyesine gelmiş olan Milet’in günümüze kadar pek çok eseri ulaşmıştır.

Milet, bir antik liman kenti konumundayken, zaman içinde Büyük Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonlarla dolmuştur ve günümüzde denizden içeride bir konumda bulunmaktadır.
 

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Myra

Antik bir Likya kenti olan Myra, Antalya’nın Kale ilçesinde bulunur. Hıristiyanlığın ilk zamanlarında Likya’nın metropolü olan Myra’nın büyük tiyatro dışındaki bazı eserleri günümüzde tahrip olmuştur.

Görkemli kaya mezarlarının bulunduğu Myra, “Yüce Ana Tanrıçasının Yeri1 anlamına gelmektedir Santa Claus olarak da bilinen Aziz Nikolaos Kilisesi’nin de bulunduğu Myra, bereketli topraklar üzerine kurulmuştur. Antik dönemlerde liman kentleri olan Myra ile Limyra arasında gemi seferlerinin yapıldığı ve ticaretin geliştiği de bilinmektedir
 

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Olympus

Antalya’nın en çok ilgi çeken bölgelerinden biri olan Olympos, Helenistik dönemde kurulan bir antik kenttir. Kentin kalıntıları doğudan batıya doğru akan nehrin iki yakasında bulunur.

Akçay’ın ikiye böldüğü Olympos Antik Kenti, köprü ile birbirine bağlanmış ve bu yakalar iskele olarak kullanılmıştır. Olymppos’a yakın olan ve Çakaltepe olarak anılan bölgenin güneyinden sürekli çıkan alev, efsanelere de konu olmuştur.

Caretta caretta’ların yumurtladığı bir kumsalın da bulunduğu Olympos, eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir.
 

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Perge

Tunç Dönemi’nde kurulmuş olan Perge, Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunur. Helenistik dönemde eski dünyadaki en zengin ve güzel şehirlerden biri olarak görülen Perge, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve günümüze değerli birçok eser bırakmıştır.
 

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Phokaia

İzmir’in Foça ilçesinde bulunan Phokaia Antik Kenti, 12 İyon kentinden biridir. İlk yerleşimi Yunanistan’ın Phokis çevresinden gelen göçmenler tarafından yapılan Phokaia, kısa sürede büyüyerek önemli bir liman kenti haline gelmiştir.

Günümüze pek çok eseri ulaşmış olan kent, M.Ö. 494’e kadar süren İyon ayaklanması sırasında Persler tarafından tahrip edilmiş ve daha sonra eski gücünü toplayamamıştır.
 

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Sardis

Likya Krallığı’nın başkenti olan Sardis Antik Kenti, Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunur. Helenistik ve Roma dönemlerinde de önemli bir merkez olan Sardis, Bizans döneminde piskoposluğun merkezi olarak görülüyordu.

Sardis Antik Kenti yakınlarında bulunan Bintepe Tümülüsleri, Lidya kraliyet mezarlığı oarak yapılmış ve antik çağların ünlü bölgelerinden biri olmuştur. Bugün, Sardis ve Bintepe bölgeleri UNESCO Dünya Miras Listesi adaylarındandır.
 

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Patara

Fethiye – Kalkan arasındaki bölgede yer alan Patara Antik Kenti, Apollon’un doğduğu yer olarak bilinir. Likya Birliği’ne başkentlik yapmış olan Patara, limanının zaman içinde kumlarla dolmasıyla örtülmüştür.

Tepeye doğru bulunan antik kalıntılar, kutsal alanları ve tiyatroyu oluşturmaktadır. Bir liman kenti olan Patara’da eşsiz güzellikle sahiller de bulunur. Tertemiz deniziyle güneşin tadını çıkaracağınız en güzel bölgelerden biri olan Patara, sizleri bekliyor.
 

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Telmessos

Fethiye yakınlarında kurulmuş olan Telmessos, adını Tanrı Apollon’un oğlundan alır. Antik kalıntıları Fethiye’nin altında kalan Telmessos’un kurtarılan parçalarını görmeniz mümkün.

Mendos Dağı’nın eteklerindeki Telmessos Antik Kenti’nin antik tiyatrosu ile kayalıklara oyulmuş mezarları ile birbirinden güzel plajlarla masmavi denizin keyfini de çıkarabilirsiniz. Doğal güzelliklerle şekillenmiş olan bu kent, yeşil ile mavinin buluşma noktalarından biridir.
 
Top