• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Türkiye'de Toprak Seramik ve Cam Endüstrisi

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Türkiye'de Toprak Seramik ve Cam Endüstrisi

* Çimento ve Tuğla Endüstrisi
Çimento Endüstrisi son yıllarda inşaat sektörünün gelişmesi ile hızlı bir şekilde ilerleme göstermiştir.
1926'da 20.000 ton üretim kapasitesine sahip olan fabrikalara yeni katılımlarla ülkede sayısı 30'a yaklaşan fabrikalarda üretim artırılmıştır. Üretimin büyük bir bölümü Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine ihraç edilmekte, her türlü yapılar (konut, baraj, fabrika, köprü, yol) için çok fazla çimentoya talep olduğundan fabrikalar giderek yayılmaktadır. Ülkemizde son yıllarda yüksek kaliteli delikli tuğla üretimi de gelişmektedir.

* Seramik Endüstrisi
Ülkemizde seramik endüstrisi üretimi giderek yaygınlaşmıştır. Inşaat sektörünün gelişmesi kaliteli fayans ve diğer seramik türlerine olan talebi artırmıştır. İznik, Kütahya, Söğüt yöresinde geleneksel çinicilik ve fayans üretimi yaygındır. Istanbul, Çanakkale, ızmir, Bilecik ve Çerkezköy fayans ve seramik üretim merkezleridir.

* Cam Endüstrisi
Cam endüstrisinin gelişmesi şişe ve cam eşya yapan, Istanbul (Paşabahçe) da kurulan fabrika ile başlar. Bu fabrikalarda, çeşitli cam eşya ile kristal cam üretimi yapılmaktadır. Gebze Çayırova'da kurulan ve daha çok pencere camı üretimine yönelik fabrikada ise, yakın çevreden gelen hammadde kullanılmaktadır. Daha küçük ölçüde izmır ve Adapazarında cam üretimi yapılmaktadır. Trakya Cam Sanayii adı ile kurulan büyük tesiste ise çeşitli kalınIıkIarda pencere camı, cam eşya ve malzemesi, Bursa'da otomobil camı ve Mersin'de ve Sinop'ta çeşitli cam eşyalar üreten fabrikalar vardır.