• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Uzun Bir Yaşama Sahip Olabileceğinizi Gösteren 8 Fiziksel Özellik

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
İnsan ömrü ortalama 79 yıldır. Ancak tabii ki sağlıklı beslenme, sağlıklı bir yaşam tarzı, genetik ve kronik hastalıklar bu süreyi uzatabiliyor ya da kısaltabiliyor. Bazı insanların 100. yaş dönümlerini kutladığı haberlerini görüyoruz. Bu her şeyden önce sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanın ödülü. Yalnızca sağlığımız değil, fiziksel özelliklerimiz de bizim uzun bir yaşama sahip olup olmayacağımızı gösterebilir. Örneğin; kilolu bir vücuda sahip olabilir ve çok yiyebilirsiniz, ancak karın yağınız yoksa bu uzun bir yaşam içi büyük bir artıdır. Uzun bir yaşama sahip olabileceğinizi gösteren 8 fiziksel özellik
noname-750x375.jpg1. Genç görünmek
Danimarkalı bilim insanları tarafından ilginç bir çalışma yapıldı.2001’den 2013 yılına kadar 187 ikiz ifti incelediler. Bu araştırmanın sonunda ise ikizlerden daha genç görüneninin daha uzun ömürlü olduğunu fark ettiler.

2. Genler ve hormonlar
Bilim insanları kadınların genellikle erkeklerden 6 ila 8 yıl daha uzun yaşadığını ileri sürüyor. Bu, durum kadınlar ve erkekler arasındaki gen farklılıklardan kaynaklanıyor. Kadınlarda iki adet X kromozomu bulunuyor. Öte yandan kadınlar ve erkekler arasındaki hormonal farklılıklar da bu konuda etkili. Hormonlar gereği kadınların daha sakin yapıda olduğu biliniyor. Erkeklerde ergenliğin son yıllarındaki testosteron hormonundaki artış zamanında, ölüm oranları da artıyor. Uzmanlar ise bu durumun nedenlerinin erkeklerin kavga etme, yüksek hızda araba ve bisiklet sürme gibi risk taşıyan faaliyetleri ve intihar etmeleri olabileceğini söylüyor.


3. 33 yaşından sonra doğum yapmak
Bazı araştırmacılar, 33 yaşından sonra doğum yapmışsanız, daha uzun yaşayama ihtimalinizin olduğunu söylüyor. Çünkü bir kadının üreme sistemi yavaş yaşlanırsa, vücudun geri kalanı da onun ardından yaşlanır. Bu da vücudun işleyişini sağlayan iç organların daha geç yaşlanacağı anlamına geliyor.


4. Vücut kitle indeksinin 18 ile 25 arasında olması
uzunYapılan bir çalışmada, obezitenin yaşam süresini kısaltabileceği bulundu. Obezite, çeşitli kalp damar hastalıklarını tetikleyen çok ciddi bir sağlık sorunu. Bununla birlikte bilim insanları normal bir vücut kitle indeksinin 18.5 ile 25 arasında olduğunu söylüyor. İdeal kilonuzun nasıl hesaplanacağını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.


5. Karın yağınızın olmaması
Karın yağı, fazla kilolu olmayan insanlarda bile olabiliyor. Karın bölgesinde yağ birikimi bazı kalp hastalıklarının nedeni olabiliyor. Bu da yaşam sürenizi doğrudan etkileyen çok önemli bir durum. Bu araştırma; 2000’den 2016’ya kadar pek çok kişinin sağlık durumlarının takip edilmesiyle yapıldı. Bu nedenle karın ve bel çevresindeki yağlanmaya dikkat etmeniz gerekiyor.


6. İyi bir uyku düzeninizin olması
Uyku, vücudun doğru çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu temek şeylerden biri. Sağlıklı bir uyku düzeni de hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınız üzerinde doğrudan etkili. Gece 5-7 saatten az uyumak yaşam sürenizi yüzde 12 azaltabilir. Uzmanların her yaş grubu için önerileri ise şöyle;


– Genç yetişkinler (18-25 yaş) 7-9 saat

– Yetişkinler (26-64) 7-9 saat

– Yaşlı yetişkinler (65+) 7-8 saat

7. Sağ elinizi kullanmak
Bu teoriyi ispatlayacak yüzde yüz bir kanır yok. Ancak yine de bazı çalışmalar, sağ elini kullanan insanların sol elini kullanan insanlara göre daha uzun süre yaşadığını belirtiyor. Özellikle sporcular arasında bu durum çok daha fazla görülüyor.

8. Uzun boylu bir kadın olmak
İlginç, ancak uzun boylu kadınların 90 yaşına ulaşma olasılığının daha yüksek olduğuna dair bilimsel bir çalışma yapıldı. Ancak erkekler için böyle bir durum söz konusu değil. Erkeklerin uzun yaşam anahtarı ise; günde 60 dakikadan fazla egzersiz yapmak

Alıntı
 
Top