• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

yardımcı olursanız sevinirim.....

ceylinnisa

Üyecik
bir ödevim var fakat ne hikmetse anlayadım gitti nasıl olacak daha doğrusu kulandığı formülü anlamadım.......
Aşağıda verilen 10x10 örnek tabloda 0'dan 9'a kadar olan sayılar rastgele yerleştirilmiştir.

Tabloda bulunan toplam 100 sayının içinde ;
13 adet 0 (sıfır)
10 adet 1 (bir)
10 adet 2 (iki)
11 adet 3 (üç)
05 adet 4 (dört)
16 adet 5 (beş)
10 adet 6 (altı)
06 adet 7 (yedi)
09 adet 8 (sekiz)
10 adet 9 (dokuz)

vardır. Yukarıdaki tabloda bulunan 0'dan 9'a kadar olan sayıların sayısı basit bir formül yardımı ile bulunmuştur. Bu formülün ne olduğunu araştırıp bularak ödevinizde kullanınız.

Alttaki tablolar yukarıdaki tablodan türetilmiştir. Yatay tablo, satırlarda bulunan ve birbirini takip eden 3 hücrenin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Dikey tablo ise, sütunlarda bulunan ve birbirini takip eden 3 hücrenin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Bu tablolarda, koşullu biçimlendirme yardımı ile kural oluşturularak arzu edilen rakam bulunabilir ve resimdeki gibi hücre biçimlendirilmesi (renklendirme) yapılabilir. Örnek tabloda 0727.30906 no'lu öğrencinin numarasının son 3 hanesi (906) kural oluşturularak aranmış ve bulunan 906 sayısının yeri otomatik olarak renklendirilmiştir.

bunu nasıl hesaplayacağım formülle bana yardımcı olacak kimse var mı acaba ?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Doğrusunu isterseniz kafamda şekillendiremedim tabloyu. Yaklaşık olarak benzer şekilde hazırladığını bir excel dosyasını rapidshare'ye upload eder misiniz?