• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Yorum ve Takdir Kıtlığı

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Neden arkadaşlarımızın, birbirlerimizin ya da yeni üyelerimizin paylaşımlarına bir cümle ile yorum yazmayız, eleştirmeyiz veya takdir etmeyiz? Girdiğiniz konuya bir göz atıp neden arkadaşlarımızı teşvik edecek bir cümleyi altına yorum olarak yazmadan çekip gideriz ki? Ne kaybederiz?

Belki 10 konu açmak yerine üyelerimizin paylaşımına yapacağımız özendirici birkaç yorumun daha olumlu sonuçları olacaktır. Bir yere ısınan üye paylaşım yapar, yoksa takdir edilmediği (buna argoda iplenmediği deniyor) yerde kimse durmaz. Ben de olsam durmam.

Cidden takdir etmeme gibi bir eksikliğimiz var. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Ben anlayamıyorum bu durumu... Anlayan anlatırsa sevinirim.

Bunu yönetim odasına yazacaktım ama istedim ki herkes görsün...

Evett gerçekten ben semra ablama çok dert şikayet ettim ama gerçekten haklıyım yani kendi bakımımdan haklıyım bilmiyorum arkadşlar bu konuda ne düşünyor ama şimdi konu açıyorum kimse yorum yapmıyor sonrada insanın içinden konu açası gelmiyor ama şöyle olsa sen güzel güzel açıcan konunu sonra arkadşlar gelicek sana övgüler yağdırıcak:):)veya olmayan yerlerini belirticek bende ona göre bi dahakine daha dikkatli olucam yanlışlarımı düzelticem böylece daha verimli paylaşımlarda bulunmuş olacağım sizcede böylesi daha güzel değil mi?

Çok haklısın incikk.. Bi anlam ifade etmedikten sonra tonlarca konu açsan hiçbir anlamı yok.. :(

İlk kez bu kadar gergin bir yazınızı okuyorum.Sanırım üyelerin devamlı olmayışı sizi etkilemiş.Daha önce size belirttiğim gibi forumda en çok dikkatimi çeken insanların sürekli konu açma arayışı içinde olması,açılan konuların belki % 85'inde yorum olmaması.Dedim ya herhalde buradaa adet böyle diye düşünmüştüm ama galiba değil ya da değişmesi isteniyor.Bence gerekiyor da.Forumlar paylaşım ve fikir alış-veriş alanlarıdır.En kısa zamanda daha iyi olacağına inanıyorum ,canınızı sıkmayın.Paylaşmaya devam...

İlk kez bu kadar gergin bir yazınızı okuyorum.Sanırım üyelerin devamlı olmayışı sizi etkilemiş.Daha önce size belirttiğim gibi forumda en çok dikkatimi çeken insanların sürekli konu açma arayışı içinde olması,açılan konuların belki % 85'inde yorum olmaması.Dedim ya herhalde buradaa adet böyle diye düşünmüştüm ama galiba değil ya da değişmesi isteniyor.Bence gerekiyor da.Forumlar paylaşım ve fikir alış-veriş alanlarıdır.En kısa zamanda daha iyi olacağına inanıyorum ,canınızı sıkmayın.Paylaşmaya devam...

Çok güzel özetlemişsiniz öğretmenim durumu. Haklısınız o an gergindim. Takdir edilmek insanlar için önemli. Bu olumlu ya da olumsuz olabilir önemi yok ancak üye eklediği konunun hiç kimse tarafından okunmaması/ilgilenilmemesi durumunda küser gider...

ben yeni katıldım ama konu açmak yerine konularda eleştiri yorum destek gibi şeyler olsa daha iyi olur ve daha çok kaynaşma olur die düşünüyorum ha bu arada fazla konu açmak bişey kazandırıyorsa bende açayım :D ama ben şunu gördüm fazla konu açan arkadaşlar göze batıyo ve bir süre sonra deniliyo ki ; ha yine falanca arkdaş açmış bilmem anlatabildim mi?
hele aynı konunun başkası taraafından açılmasından nefret ediyom durun bunu nefret konusuna yazayım ;)

ben yeni katıldım ama konu açmak yerine konularda eleştiri yorum destek gibi şeyler olsa daha iyi olur ve daha çok kaynaşma olur die düşünüyorum ha bu arada fazla konu açmak bişey kazandırıyorsa bende açayım :D ama ben şunu gördüm fazla konu açan arkadaşlar göze batıyo ve bir süre sonra deniliyo ki ; ha yine falanca arkdaş açmış bilmem anlatabildim mi?
hele aynı konunun başkası taraafından açılmasından nefret ediyom durun bunu nefret konusuna yazayım ;)
Olayı güzel özetleyen güzel bir anlatım tarzı daha :)

Evet haklısın güzel anlatmışsın konuyu da cidden. Ama yakında düzeleceğini düşünüyorum ben.

Burada simdiye kadar konulara yorum yapilmasindan bahsedildi ama yorum nasil olacak o konuda birseyler söylemek istiyorum.Bence yorum sadece tesekkür etmekten ibaret olmamalidir(onun icin tesekkür butonu var zaten) yapilan yorum bir nebzede olsa acilan konuya katki saglamalidir. Heleki konuda görülen eksikleri tamamlamak veya ekleme yapmak konunun icerigi bakimindan daha zengin olmasini saglayacaktir. Ayrica konuda görülen hatalari belirtmek hem konuyu acanin hemde o konuyu okuyanin dogrusunu ögrenmesini sagliyacaktir.
Ayrica dagci arkadasimiz konu acmak yerine yorum yapmak kaynasma acisindan önemli demis. Burada sunu unutmamak gerekirki konu acilmassa bu sefer yorum yapilacak konu bulunmasinda ve üyelerimizin ihtiyaci olan bilgilere ulasmasinda bir sorun olur.
Önemli olan bu iki unsur arasindaki orantiyi saglayabilmektir.
Ama suda bir gercekki sirf konu acmak icinde konu acilmaz. Konu acarken forumun cizgisi ve üyelerin ihtiyaci göz önünde bulundurulmalidir. Mümkün mertebede konu acarken secici olup acilan konunun foruma ve üyelere bir katki saglamasi amaclanmalidir.
Bu yorum icinde gecerlidir.

Elbette yorum yapılacak/yapılmayacak konular var. Örneğin benim vBulletin bölümüne açtığım konulara da hiç yorum yapılmıyor ki doğal sonuç bu. Sadece ilgimizi çeken ve konu hakkında fikir sahibi olduğumuz konulara yorum yapılması çok doğal.

Yorumlarda elbetteki bir üstteki konuda wien hocamın söylediği olayın ideal boyutu. Bu konuda ben biraz daha esneğim. Önemli olan foruma katkısı olan üyelerimiz bir nevi ödüllendirmek, konularının okunduğunu hissettirmek olarak bakıyorum olaya. Şunun surasında kaç kişiyiz ki. Forumdan çıkıp tekrar döndüğünde hangi üye açtığı konulara yapılmış yorumları görmek istemez. Emin olun yaptığınız küçük katkılar, bir cümlecik takdir sözünüz üyelerimizi daha paylaşımcı daha katılımcı ve daha araştırmacı yapacaktır.

Forumumuz hakikaten konu açısından zengin bir konu oldu. Artık konu eklerken zaten farkediyorum üyelerimiz sürekli arama bölümünü kullanıyorlar çünkü forumda önceden açılmış bir konuyu tekrar açma ihtimali yüksek. Forumun alt kısmında o anda forumda olan üye sayıları gösteriliyor gündüzleri de 1000'in oldukça üzerinde bu sayı. Çoğu istediğini alıp gidiyor veya istediği bilgiye ulaşabiliyor. Ama biz burdayız ve burda olduğumuz sürece forumda kardeşilk havası, takdir havası ve burda olunduğu için bir mutluluk havası olsun istediğimiz...

Forumu bir aile/kardeş/arkadaş ortamı yapmaya çalışıyoruz bu isteğimiz de bundan. Gelen üyelerimizin birdaha gelmeleri için bahaneleri olsun istiyoruz. Eğlenerek öğrenelim, eğlenerek paylaşım yapalım istiyoruz. Küskünlüklerin, kırgınlıkların ve taş atmaların ne gereği var ki.

Ama değişiyoruz demi arkadaşlar. Bazı şeyleri yavaş yavaşa aşıyoruz gibi geliyor bana umarım yanılmıyorumdur :)

Hocam cok haklisiniz paylasimda bulunan üyeleri ödüllendirmek onlari forumda kalici olmalarini ve önemsendiklerini anlamalari bakimindan cok önemli ama bazen öyle cevaplar yaziliyorki örnegin; Thanks, Sagol kardes, ellerine saglik veya tek kelimelik tesekkürler vb. benim bahsettigim ve yorum olarak saymadigim cevaplar bunlar.
Ama paylasim icin tesekkürler devamini bekliyoruz, bilgilendirdigin icin tesekkürler vb. cevaplar elbetteki konuyu acan üyemizin actigi konunun okundugu ve emeginin bosa gitmedigini anlamasi bakimindan önemli.
Gerci yukarida bahsettigim tek kelimelik kisa ve anlamsiz cevaplar son zamanlarda forumumuzda kullanilmiyor buda beni inanin cok sevindiriyor

Geri