• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

beyin kanaması

quantum22

Üyecik
merhaba.47 yaşında olan annem yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdi.reanimasyona alındı.ilk dört gün sık olarak nöbet geçirdi.bu nöbetler sırasında kanama devam etti.kanamalar süresince hiper tansiyon kontrol altına alınamadı.dokuz gündür ise nöbet geçirmedi ve tansiyonda normala döndü.Ancak beyin hücrelerinin ne kadarının zarar gördüğü bilinmiyor.diğer organlarının çalışmasında ise bir problem yok.fakat nöbetler sırasında beynin daha fazla hasar görmemesi için uyutuldu.nöbetlerin bitmesiyle uyutulma işlemi yapılmadı ve dokuz gündür bilincinin açılmasını bekliyoruz.şuana kadar annemin tansiyondan başka hiçbir rahatsızlığı yoktu.
sizce zamanın uzaması bizim aleyhimize mi lehimize mi?
şuan hareket etmemesi gerektiği için emar çektiremiyoruz.beyin hücrelerinin ne kadar zarar gördüğünü emar dışında anlama şansımız var mı?
annemin yaşam şansı ne kadar olur
ÇANAKKALE

Dr_M

Özel Üye
Özel üye
Geçmiş olsun. Çok ümitsiz olmamak gerekir. Kanamanın yeri, büyüklüğü, eşlik eden diğer problemler sonucu etkiliyor. Kanın geri emilmesi ve oluşan hasarın tespiti biraz zaman alacaktır. uyanma zamanının uzanması tabiki aleyhte ama yaşıyor olması ve organ hasarının olmaması çok iyi.Aylar sonra uyanıp iyileşenler oluyor. Oluşan hasarı tespit edecek başka işlemler var ancak daha sonraki aşamalarda yapılacaktır. Şu an önemli olan yaşamsal desteğin devam etmesi ve kanamanın tedavisidir. Biraz sabırlı olmak ve beklemek gerekecek. Çok geçmiş olsun.

quantum22

Üyecik
cevabınızı yeni gördüm.uzun zamandır bakamamıştım.malessef annemi 31 aralık 2009 da kaybettik.ama aklımda hala sorular var.çünkü annemi hastaneye ilk götürdüğümüzde bilinci açıktı.sadece ayakları tutmuyordu.o akşam müşade altında kalmıştı.iki kez tomografi çekildi.ama nedense pazar günü olduğundan doktor gelmedi evine gönderildi tomografiler.o gece hemşirenin ihmali olduğunu düşünüyorum.çünkü annemin gece yarısından sonra bilinci kaybolmaya başladı ve hemşire normal dedi benim zorlamamla birkez tansiyon aldı.ve sadece ağrı kesici serum verdikendi araştırmalarıma göre beyin kanaması belirtileri vardı çünkü vücudunu hareket ettiremiyordu.ağzıda kitleniyordu.kaç kez hemşireyi çağırdıysam normal dedei.ve sabahı bekletti.sabah yedi gibi artık annem hiç konuşamıyordu.eriterek tansiyon ilacı verdi.ama annem istifra etti.sonrasında hemen doktor geldi.baktı bişey demedi.ve tuhaf olan tarafı öğleden sonra ikiye tomografi verdi.tekraardan hemşireleri sıkıştırdık.öğleden sonra dediler.ama bu arda özellikle istifradan sonra annemin bilinci tamamen gitti ve komaya girdi.sonra özel hastaneye götürdük ambulansla çıkardım devlet hastanesinden.ayrıca ambulans istedim vermedilier.özel hastanenin amblansı geldi.orda bize hastanızın durumu ağır dediler.yoğun bakıma alınacaktı monütörler doluymuş alamadılar.tekrar devlet hastanesine geldik sevkleacilden giriş yaptık.ve neticede annem reanimasyona alınmıştı.sizce burada ihmal yok mu.bir hemşire beyin kanaması belirtileri anlayıp doktoru çağıramazmıydı tamam annemin kanamsaı iç kanamaydı tomografide görünmüyordu yinede hemşire belirtilerden doktoru arayıp çağırabilirdi diye düşünüyorum.o akşamki nöbetçi hemşireden ve gelmeyen doktordan şikayetçi olacaktık ama dava otopsiye kadar gider diye olmadık.çünkü otopsi istemiyoruz.sizce doktor ihmali var mı.

Dr_M

Özel Üye
Özel üye
Gerçekten çok üzüldüm. Başınız sağolsun, allah kimseye böyle acılar tattırmasın.. Hemşire olayın en son sorumlusudur. Onun görevi hastanın bakımını yapmak ve tedavisini takip etmektir. İlk tomografide kanama görülmüştür sanırım. Sonraki çekilen kontrol tomografisidir ve olayın seyrini takip etmek içindir. Doktor görmeden tomografi çekilmez ve hasta yatırılmaz. Sanırım size doktorunuz yeterince zaman ayırmamış ve gerekli bilgilendirmeleri yapmamış. Anlattığınız süreç normal görünüyor ama verilen tedavi ve tansiyon kontrolü hayati önem taşıyor.Bu konuda ihmal veya hata varmı bilemiyorum. İlk hangi doktorla görüştünüz, kim yatış yaptı, yatıran doktor tedavinizi ve takip programınızı düzenledimi, gerekli bilgilendirmeleri yaptımı? Bu sorulara göre ihmal olup olmadığını tekrar gözden gözden geçirin.

quantum22

Üyecik
ilk yatışı yapan acil doktoruydu.beyin cerrahi bölümüne yatırıldı.ama acildeki doktorun isteğiyle yatış oldu ve tomogrofiyi o istedi ayrıca pazar günü demiştimya sadece acil doktoru olduğundan ve beyin cerrahı olmadığından ayrıca branş doktoru gelmedi.benim fikrime göre hemşire gerekli bilgileri verseydi doktor gelirdi.gerçi sabah geldiğinde de bişey yapmadı dedim ya o haldeyken sabah sekiz buçuktu ve annemin tomografisini öğlen ikiye istedi.ve doktorun yani beyin cerrhın sabah geldiğinde anemin bilinci yoktu.istifra etmişti ve titreme yani hafif nöbetler vardı.artık doktorlara güvenim kalmadı.dün aynı hastaeye bende gittim o doktorun odasına çıkıp beyin kanamsının belirtileri neler diye soracaktım.ama zor tuuttum kendimi.allah kimsenin başına vermesin gerçekten çok zor.ayrıca ilgniz için teşekkür ederim gerçekten çok kaliteli bir site

YSMNK

Üyecik
erkek arkdaşım beyin kanaması geçirdi bu ayın 9u akşamı hastahanede..12 sinde uyutuluması kesildi ve bugun oldu hiçbir rski yok dedi başhekim herşeyi çok iyi fakat 2 hafta olucak bilinci açılmadı..enson gördüğümde göz kapakları hareket ediyordu bilmiyorum kendimi yoksa vücudun refleksimi....2,3 gün sonra odaya çıkarılcak ve solunumu daha rahat olsun die boğazından delik açılcağı söylendi...lütfen yardımcı olun yaşı 24 neden bilinci yerine gelmedi bilinç ameliyata girdğinde kapalı olduğu için zaman alabilr diyolar herkes ayrı bişe söylüyoorr lütfen sizce iyimi herşeyi

Dr_M

Özel Üye
Özel üye
Çok geçmiş olsun.Yukarıda kaba taslak değinmiştik.. Kanama yeri ,miktarı, süresi,başka hastalıklar sonucu çok etkiliyor. Her hastada farklı seyir olabiliyor. Solunumun durup aylar sonra düzeldiği, konuşma,görme, işitme vs. fonksiyonun bozulduğu durumlarda var.Bu konuda müdahaleyi yapan doktorunuz en sağlıklı bilgiyi verecektir. Zamana ve biraz sabıra ihtiyacınız var.bu bilgilerle net birşey söylemek zor ama kişisel kanaatimce bilinci yakın zamanda açılmaya başlayacak.

zitomaphya

Üyecik
merhaba ; babam beyin kanaması geçirdi. 25 gündür b.köy ruh ve sinir devlet hastanesi nöroloji bölümü yoğun bakımında tedavi görüyor. getirdiğimizde tansiyonu 22-16 idi. yüksek tansiyondan beyin sapında olmuş. beyinde bir sıvı biriktiği için şant takıldı 8 gün önce gözlerini açtı bizi duyabiliyordu ancak bazen bilinci açılıyor bazende kapalı oluyor. son birkaç gündür gözlerini açmıyor bilinci kapalı. o sıvı artık birikmiyormuş dün şantı çıkardılar. doktorları bilinci dalgalı seyrediyor bir saat sonra ne olacağını bilemeyiz bekleyeceğiz diyorlar.açıklamada bulunmuyorlar. suan tansiyonu 14 e 7. ateşi 36- 37- 38 arası seyrediyor. kendi solunumu var. hafif hareketliliği var ellerinde. bunlar bizim gözlemlerimiz. daha önce herhangi bir hastalığı yoktu ve hiçbir ilaç kullanmıyordu yaşı 55. bundan sonra durumu ne olur? onu çok özledik aniden rahatsızlandı bize bilgi verebilirmisiniz.

Dr_M

Özel Üye
Özel üye
Geçmiş olsun. Kanama yeri pek iyi değil. Kanama sonrası fonksiyonunu kaybeden alan net kestirilemez. Verdiği tepkiler istemli ise olumlu bir belirti. Beyin sapı kanamalarında solunum durması sık rastlanır ama bu aşama atlatılmış gibi. Biraz zamana ve sabıra ihtiyacınız var. Doktorlar da aynı durumda. Yaşamsal fonksiyonlar desteklenip takip edilmeli ve beklenmeli. Net olarak şu zaman şu olur denemez.Ancak solunumun olması ve bilinçli tepki vermesi çok olumlu. Biraz zaman ve sabırlı olmak lazım.