BitLocker - sürücü içeriğini kurtarana Domain+Hosting ödülü

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Maalesef bir hata nedeniyle Windows 10 yüklü laptopum açılmaz oldu ve kurtarmaya çalışırken BitLocker ile sürücü şifrelendi. Elimde hiçbir şekilde kurtarma şifresi/anahtarı mevcut değil. Farklı bir sürücüye Win 10 u tekrar kurdum fakat D sürücüsünde veriler kilitli kaldı. Farklı yöntemlerle dün geceden beri içeriğe ulaşmaya çalışıyorum lakin yapamadım.

Bu işi yaparım diyene 1 yıllık kendisi istediği/belirlediği domain ve 1 yıllık hosting benden bedava :D

Aslında içerikle ilgili pek bir şey istemiyorum. Sadece Kolay Sınıf adlı program kodlarını kurtarsam yetecek...

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Önemli:

• BitLocker kurtarma anahtarını bulamıyorsanız ve gerekli olmasını gerektirecek yapılandırma değişikliklerini geri alamıyorsanız, birini kullanarak cihazınızı sıfırlamanız gerekir. Cihazınızı sıfırlamak, tüm dosyalarınızı kaldırır.
  • Microsoft desteği kayıp bir BitLocker kurtarma anahtarı sağlayamıyor veya yeniden oluşturamıyor.

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Sisteminiz Sizden BitLocker kurtarma anahtarınızı istiyorsa, aşağıdaki bilgiler kurtarma anahtarınızı bulmanıza ve neden sağlamanız istendiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Önemli: Microsoft desteği kayıp bir BitLocker kurtarma anahtarı sağlayamıyor veya yeniden oluşturamıyor.

BitLocker kurtarma anahtarımı nerede bulabilirim?​

BitLocker büyük olasılıkla korumayı etkinleştirmeden önce bir kurtarma anahtarının güvenli bir şekilde yedeklenmiş olduğundan emin oldu. BitLocker etkinleştirilirken yapılan tercihe bağlı olarak kurtarma anahtarınızın olabileceği birkaç yer vardır:

Videoyu oynatırken sorun mu yaşıyorsunuz? .

• Microsoft hesabınızda: Başka bir cihazda bir web tarayıcısı açın. Kurtarma anahtarınızı bulmak için gidin.
    İpucu: Microsoft hesabınızda akıllı telefon gibi İnternet erişimi olan herhangi bir cihazda oturum açabilirsiniz.
    Şuna benzer olmalıdır:

Bir Microsoft Hesabındaki BitLocker kurtarma anahtarları paneli.

Not: Cihaz ayarlandıysa veya BitLocker başka biri tarafından açıldıysa kurtarma anahtarı o kişinin Microsoft hesabında olabilir.
  • Çıktıda: BitLocker etkinleştirildiğinde kurtarma anahtarınızı yazdırmış olabilirsiniz. Bilgisayarınızla ilgili önemli kağıtları sakladığınız yere bakın.
  • USB flash sürücüde: USB flash sürücüyü kilitli bilgisayarınıza takın ve yönergeleri izleyin. Anahtarı bir metin dosyası olarak flash sürücüye kaydettiyseniz metin dosyasını okumak için farklı bir bilgisayar kullanın.
  • bir iş veya okul hesabında: Cihazınız bir kuruluşta iş veya okul e-posta hesabı kullanarak oturum açmışsa kurtarma anahtarınız bu kuruluşun depolanabilir. Doğrudan erişebilirsiniz veya kurtarma anahtarınıza erişmek için ilgili kuruluşun BT desteğine başvurmanız gerekebilir.
    İpucu: COVID sırasında aniden evden çalışan veya okula giden ve kişisel bilgisayarlarından bir iş veya okul hesabında oturum açmaları istenmiş olabilecek birçok müşteri gördük. Bu sizin de deneyiminizse, iş yerinizde veya okulunuzda BitLocker kurtarma anahtarınızın bir kopyası olabilir.
  • Sistem yöneticiniz tarafından tutuldu: Cihazınız bir etki alanına (genellikle bir iş veya okul cihazı) bağlıysa, sistem yöneticisine kurtarma anahtarınızı sorun.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Hocam bilinen klasik yöntemlerin hepsini denedim. İnternette anlatılan yöntemlerin tümü kurtarma şifresi olup buna nasıl ulaşılacağını anlatıyor. Benim durum maalesef özel. Elimde hiçbir şekilde daha önceden oluşturulmuş şifre yok. Dolayısıyla basit değil. Microsoft, elinde kurtarma şifresi yoksa verileri unut diyor :D

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Yok hocam. Şöyle düşünün bilgisayardan anlarım ama bu farklı bir durum. Doğrusu 2 gündür denemediğm yöntem kalmadı. Açıkçası çözen birine de rastlamadım. Belki linux üzerinden sürücüye ulaşıp çözebilirim diye yarın farklı bir yöntem denicem. Değilse veriler kayıp. Keşke basit bir yöntemi olsa. Veri çözümleyen kurumsal firmalar bile bu konuda aciz.

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
yada pc yi kapatip yeniden ac acilirken window + f2 tusuna bas gizli giris yap bazi cihazlarda f6 galiba admin olarak girebilyirosun

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Maalesef bu klasik sorunlar için bu şifreleme yöntemi Microsfoft'un ürettiği ve kırılamaz dediği bir yöntem. Zaten ben bu şifreli sürücü yanına yeni bir işletim sistemi kurdum sadece bu sürücü içeriğine ulaşmak istiyorum.

Boşuna yaklaşım 700 TL değerinde bir ödül vaat etmiyorum yani :D Bilinen tüm sorunları çözebilirim am bu istisnai bir sorun maalesef :D