• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Eşşek dosyasını açıyorum

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Eşek

Çalış eşeğim çalış
Adın konuldu eşek!
Sende buna alış
İnadın boşuna eşek!

Kimsin?
Nesin?
Eşeksin
Eşek!

Kement boynunda
Semer sırtında
Ezilsen de yük altında
Kıymetin yok eşek!

Önüne gelmesede yemin
Bilinmesede ruh halin
Onların keyfi için
Çalışacaksın eşek!

Hade kalk işe
Canını tak dişe
Boyun eğ gidişe
kaderin bu eşek!

Özcan Akkuş

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Bozo

Yoktur sözün yalanı
Çardan kalma palanı
Satsam çıkmaz alanı
Zinde bizim boz eşek

Arkın başında durur
Geçmem diye kudurur
İtsen tekmeyi vurur
Cinde bizim boz eşek

Düşman imana dine
Hayran Rusyaya Çine
Yakıtsız bir makine
Sinde bizim boz eşek

Kızıl devrim hederi
Dinmek bilmez kederi
Rus manatı ederi
Binde bizim boz eşek

Uslu durmaz nahırda
Zulüm görmüş kahırda
Devrim yapar ahırda
Find e bizim boz eşek

Sever arpa başağı
İster ala kaşağı
Eşekten de aşağı
Rinde bizim boz eşek

Yiyor yemin hasını
Tutmaz terör yasını
Sever kızıl basını
Tanımaz babasını
İnde bizim boz eşek

Yaşar Kanşıray

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Bizim Kır Eşek...

Yüklemiş sırtına anam ne varsa
Devrilip düşecek bizim kır eşek
Şöyle zahmet edip bedeni yorsa,
Dörtnala koşacak bizim kır eşek

Gözü ne saptadır nede samanda
Beyni ayağına etmez kumanda
Fırsat bulsa bir müsait zamanda
Dağları aşacak bizim kır eşek

Ahırda kör, izbe köşede yatar
Sahibini görmez, bol çifte atar
İneğe dokunur, koyuna çatar
Yolundan şaşacak bizim kır eşek

Aklından geçen şey yan gelip yatsa
Bütün eşekleri önünde gütse
Bülbül olsa bir gül dalında ötse
Sel olup coşacak bizim kır eşek

Açık kalmış bir gün arpa çuvalı
Tanımamış bizim eşek düveli
Gören sanır Hacı beyin davulu
Çatlayıp şişecek bizim kır eşek

Hüdaverdi Er

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
En Büyük Eşek

Bu yazımı, yayına alınmak üzere bir iki hafta önce yüklemiştim ki, Prof. Dr. Hayrullah Şanzumi' nin (tabii bu bir müstear ad, yazarın gerçek kimliğini bilemiyoruz), Üçüncü Harname'si (Eşek Kitabı) ile karşılaştım ve hemen yazıyı geri çektim. Kitap tek kelime ile muhteşem bir derleme. Kitap severlere, şiddetle tavsiye olunur. Kitabı okuduktan sonra, artık gözüme çok basit ve değersiz görünen yazımı, yayına alma konusunda mütereddit kaldım. Ama madem ki bir emek verdim, yayınlamamaya da gönlüm razı gelmedi. Yazı şöyleydi efendim:

Eşekle ilgili atasözü, deyim ve ifadeler herhalde saymakla bitmez:

Eşek hoşaftan ne anlar. / Tahsil cehaleti alır eşeklik baki kalır. / Eşek bile aynı çukura iki kez düşmez. / Eşeğe altın semer vursan da eşek eşektir. / Eşeği saldım çayıra Mevlam kayıra. / Geçti Bor'un pazarı, sür eşeğini Niğde'ye. / Eşeğe gerdan kır demişler, zart diye osurmuş. / Eşeği düğüne çağırmışlar, ya su lazımdır ya odun demiş. / Eşeğin kulağı kesilmekle küheylan olmaz. / Eşek kuyruğu gibi, ne uzar ne kısalır. / Eşeğini önce kaybedip sonra bulmak. / Adam ol baban gibi, eşek olma. / Adam ol, baban gibi eşek olma. / Canı yanan eşek, atı geçer. / Eşek kızınca beygiri koyup geçer. / Yük altında eşek anırmaz. / Ölmüş eşek kurttan korkmaz. / El elin eşeğini ıslık çalarak arar. / Eşek eşeği ödünç kaşır./ Eşek sudan gelinceye kadar dövmek. / Eşek olsa anlar. / Eşeğini sağlam kazığa bağlamak. / Eşek gibi çalışmak. / Eşek sıpası. / Eşekçi. / Eşek yükü taşımak. / Eşeğin büyüğü ahırda. / Gelelim eşek meselesine. / Uzun eşek. / Eşek oğlu eşek. / Eşşoğlu beş kulak. / Eşek adası. / Eşek kulağı, Eşek turpu, Eşek dikeni, Eşek hıyarı, Eşek marulu, Eşek maydanozu (çeşitli bitkiler). / Eşeklik etmek. / Eşek şakası. / Eşeğin sinkafı. / Bir daha yaparsam/gelirsem eşeğim. / Eşeği bağlasan durmaz. / Eşek gözlü. / Eşek arısı. / Dilini eşek arısı soksun. / Eşek başı./ Eşek cenneti. / Eşek kadar olmak. / Eşek otu. / Eşek ölecek de g..tü gülecek. / Ölme eşeğim ölme. / Eşeğe gücü yetmeyip semerini dövmek. / Eşek derisi gibi. / Eşek inadı. / Eşek kafalı. / Eşek düşmüş karpuza dönmek. / Eşekçe. / Soru: Ne oldu? Cevap: Eşek sünnet oldu. / Arkadaşım Eşek, (Barış Manço şarkısı). / Ananı eşek kovalasın/tepsin. / Eşeğini boyayıp tekrar satmak. / Eşek gibi bağırmak. / Eşek sinkafına kelebek konmuş gibi. / Eşek mi osuruyor?. / Eşek yerine koymak. / Eşek eti. / Eşek dili yedirmek. / Eşek ölüsü gibi ağır. / Nalını sökmek için ölmüş eşek aramak. / Sen eşek olursan, semer vuracak çok olur. / Eşeğin kulağına su kaçırmak. / Eşeğin günahına girmek. / Ben bir eşeğim. / Kıbrıs eşeği. / Eşeğin b..unu ye. / Eşek gibi tepinmek....

Bunlar benim aklıma gelenler. Aklıma gelmeyen veya benim bilmediğim daha çok atasözü veya deyim olduğu da muhakkak. Ama bu kadarını bile bir arada görünce en büyük eşek başka büyük yok diye bağırmak istiyorum.

Eşek, hiç tartışmasız dilimize, edebiyatımıza ve kültürümüze büyük bir zenginlik katmaktadır. Herhalde başka hiçbir kelimeden bu kadar çok atasözü, deyim veya yerleşmiş kullanım türememiştir. Edebiyatımızda da eşek çok önemli bir yer tutar. Eşeği konu alan pek çok eser bulunmaktadır, (bkz. Üçüncü Harname). Nasreddin Hoca'nın eşeği de önemli bir karakterdir.

Şu halde dilimizden eşeği çıkarmak, yeri doldurulamaz bir boşluk yaratır.

Ayrıca eşek son derece faydalı ve sevimli ve hatta adı kutsal kitabımızda zikredilecek kadar da mukaddes bir hayvandır (bkz. Nahl Suresi, 16/8).

Ancak maalesef bu görüşün bazı büyüklerimizce paylaşılmadığı anlaşılmakta.

Geçenlerde sağlık sorunları sebebiyle on beş yirmi gün kadar evde geçirmek zorunda kaldım. Televizyona takılınca çok uzun zamandır seyretmediğim Kemal Sunal filmlerini de tekrar seyretme fırsatım oldu.

Ama bütün filmlerde, ilk başta sadece hissettiğim fakat ne olduğunu çıkaramadığım bir eksiklik vardı. Hemen sonra fark ettim ki, bütün filmlerde Kemal Sunal'ın eşekoğlueşek, kendi söyleyişine daha yakın bir ifadeyle e'şoğul-eşşek veya eş-şavuleşek dediği yerler sessizleştirilmişti, yani o söyleyiş duyulmuyordu. Beynimden vurulmuşa döndüm. Böyle bir şey nasıl olabilirdi? Kemal Sunal filmini Kemal Sunal filmi yapan en önemli, en karakteristik ifadelerden biri, nasıl olur da sansürlenirdi?

Hemen filmi yayınlayan kanalı aradım. Kanal yetkilisi, bu tür müdahaleleri istememekle birlikte mevzuattan ve RTÜK kararlarından dolayı mecburen bu şekilde bazı ifadelere sansür uygulamak zorunda olduklarını bildirdi.

Elbette tahmin etmeliydim.

Israrla ve şiddetle eşekoğlueşeği savundum. Önce kanala, sonra RTÜK'e karşı:

Evet bu ifade argodur, normalde hakaret içeren bir tahkir sözüdür ama Kemal Sunal tarafından söylenişi bu nitelikte değildir, ahlaka ve adaba aykırı bir yönü yoktur. Son derce masum ve sevimli bir ifadedir. Küçük çocuklar dahi buradaki espiriyi anlamaktadırlar. Espiri olduğu küçük çocuklar tarafından dahi anlaşılabildiği için kötü örnek teşkil etmesi de mümkün değildir. Bu memlekette hemen herkes çocuğunu eşek sıpası diye sever. Kemal Sunal'ın eşekoğlueşek deyişi sansürlenirse, o filim artık bir Kemal Sunal filmi olarak kabul edilemez. Böyle bir sansür filmin sanatsal niteliğine ağır bir darbe ve sanatçının hatırasına büyük bir saygısızlık teşkil eder. Kaldı ki, eşekoğlueşek ifadesi Türkçe'de özel bir önemi ve müstesna bir niteliği haiz, değerli bir ifadedir, (bkz. Üçüncü Harname).

Kanal yetkilisi, beni çok iyi anladığını, isyanımı paylaştığını ancak ellerinden gelen bir şey olmadığını, aksi takdirde RTÜK tarafından cezalandırıldıklarını söyledi. RTÜK'ün eşekoğlueşek ifadesini kanuna aykırı bulup verdiği cezalara karşı dava açıp açmadıklarını sorduğumda ise bu konuda bilgisi olmadığını, araştırıp bana bilgi vereceğini söyledi, ve şikayetimi RTÜK'e bildirmemin daha faydalı olacağı tavsiyesinde bulundu.

RTÜK'e yaptığım başvurular ise maalesef etkisiz kaldı. Şikayetlerime herhangi bir cevap gelmedi. Ya eşekoğlueşeğin biri bizimle dalga geçiyor diye düşündüler, ya da Kurtlar Vadisi şikayetleriyle çok meşgul oldukları için benim şikayetim arada kaynadı.

Bilmiyorum ben mi abartıyorum, ama bu uygulama beni gerçekten çok rahatsız etti. Şu bir gerçek, günümüzde müstehcenlik bile hukuka ve ahlaka aykırı sayılmazken (bkz. Duygun Yarsuvat, Müstehcenliğin Neresindeyiz, Güncel Hukuk, Eylül 2004, s.49), eşekoğlueşek gibi masum bir ifadenin yasaklanması hukuki açıdan da kabul edilemez.

Sizi bilmem ama ben "eşşoğuleşşeğimi" geri istiyorum.

Eşeğin ne mübarek bir hayvan olduğu görüldükte, umulur ki RTÜK de en kısa zamanda bu yanlış uygulamasını sonlandırır ve eşşoğlueşşeğe itibarı iade edilir. Biz de Kemal Sunal filmlerini gönül rahatlığı ile seyretme imkanı elde ederiz. Rahmetli de mezarında rahat uyur.

Milliyet Blog'dan Alıntı

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Eşek gözlüm

Eşek gözlüm nârın yaktı sinemi
Bir deli buhrana düştüm bilesin
Senin o gözüne verdim senemi
Gitme buralardan dur Eşek gözlüm

Demiştim o gözler sende ok mudur
Senin bakışının eşi yok mudur
Bu sevda az mıdır sana çok mudur
Beni Turnalardan sor Eşek gözlüm

Öyle bir baktın ki tutuştu kanım
Bir yanıma düştü bir diğer yanım
Şimdi seni arar oldu bu canım
Hasretin içimde kor Eşek gözlüm

Nasıl bağlanmayım ben sana nasıl
Bu canın içinde can senmiş asıl
Sensiz tükenir mi bu gâm'lı fasıl
Ayrılık ölümden zor Eşek gözlüm

Gittiğin o günü yazdım yoluma
Ateşten hücreler girdi koluma
Ortak edemedim seni falıma
Neyleyim başkasın yar Eşek gözlüm

Adımı Mecnuna saydı görenler
El verdi elime görüp erenler
Gelip benden seni oldu soranlar
Adını diyemem sır Eşek gözlüm

Makberî'yim yazdım cümle sözleri
Aşk od'undan yanar oldu yüzleri
Gayri geriye de gelmez güzleri
Verdi badesini pir Eşek gözlüm

Gönül dostlarının gönül pınarlarından süzülenler

Merhem ol sinede açan yarama
Beyaz güller takın serde karama
Yabancı diyarda mekan arama
Rotayı gönlüme kır Eşek gözlüm........... Şemsettin DERVİŞOĞLU

Ahmet Akkoyun

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
** Dikkat! Eşek Var! **

Eşeğine ters biner, ama eşek düz gider
Can eşeğe emanet, bakalım nereye gider?
Can eşeğe emanet, hoca uykuya geçer.

ADI ÜSTÜNDE EŞEK BU, KURAL FALAN DİNLEMEZ
MAHÇUP EYLER HOCAYI, TRAFİĞİ ALT ÜST EDER

Eşek dur! Eşek durdan ne anlar?
Eşek çüş! Bak bu dilden iy i anlar.

Eşeği bir çüş eyler, geldi bak memur beyler,
Söyle hocam ne yapalım? Bu eşeği bağlayalım.

Yapmayın efendiler, alt tarafı eşek bu
Hayır efendim, ne münasebet, bütün tarafı,.
Tepeden tırnağa, eşek bu!

Ne yapalım? Ne yapalım? Eşeğe ceza yazalım!
Eşeğe ceza yazalım, eşeğe ceza yazalım...!

Boz eşek, kara eşek, şehir senin nene gerek?
Altın semer taksan da, yine eşeksin eşek.!

EŞEK İNİNCE ŞEHİRE, ŞAŞIRIR BİRDEN BİRE
KIRMIZI IŞIKTA GEÇER, ÇÖPÜNÜ ATAR HER YERE

Ee! Dedik ya, adı üstünde eşek bu, kural falan dinlemez.
Mahcup eyler hocayı, trafiği alt üst eder...

HOCA KIZAR EŞEYE, ÇEKER ONU BİR KÖŞEYE
NE AR KOYDUN, NE AHLÂK EŞEOĞLU BEŞ KULAK..!
REYTİNGİNİ ARTIRIR, İMAJ BU YA, SEMER TAK..! ! !

Boz eşek, kara eşek, şehir senin nene gerek?
Altın semer taksan da yine eşeksin eşek...! ! !

EFENDİLER! EŞEK VAAR, EŞEK VAR..!
YOK SAYAMAYIZ, EŞEK VAR...!
BENİMKİ OKUMAMIŞ, KARA CAHİL
AMA BİDE OKUMUŞ EŞEK VAR...! ! !

söz - müzik

Ali Haydar Kırbaç

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Eşek

Eşeğin eli mi var,
Zahmet çeker ayaklar,