• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

İskender Pala Yazıları

Derviş, bir kucak elma ile bayırlar aşan bir genç kıza rast gelmiş bozkır sıcağında. Yorgunluktan al almış kızın yanakları.
"Nereye gidersin? Ne doldurdun kucağına?" diye sormuş.
Uzak bir tarlayı işaret etmiş kız.
"Sevdiğim çalışıyor orada. Ona elma götürüyorum."
"Kaç tane?" diye soruvermiş derviş.
Kız şaşkın;
"İnsan sevdiğine götürdüğü şeyi sayar mı hiç?"
Usulca kırmış elindeki tesbihi derviş...

İskender Pala

“Çaresizliğin sesini kimse duymaz,biliyorum.Kimseye duyuramadığı çaresizliklerini yüreklerinden sızdırmadan nefes almaya çalışıyor yolcular;yetimler,dul ve yaşlılar dört bir yanımızda. Mumdan gemileriyle ateş denizlerini aşmaya çalışıyorlar,görüyoruz. Ve yalnızca seyrediyoruz. Yürüyen,oturan,susan biziz onların çaresizlikleri karşısında ve sofralarımızda bol rızıklar içinde kaybolan da biz... Elbette,kimsesizlerin gönüllerini Kimsesizlerin Kimsesi açar en iyi. Ancak O'dur ki Sevgili,dört duvarına sığar kalbimizin de,oradan bir kapı açar sevinçlerimize,mutluluklarımıza...

En son ne vakit çalınmıştı kapısı kalbimizin?!...”

İskender Pala

Elbette,kimsesizlerin gönüllerini Kimsesizlerin Kimsesi açar en iyi. Ancak O'dur ki Sevgili,dört duvarına sığar kalbimizin de,oradan bir kapı açar sevinçlerimize,mutluluklarımıza...

tek kelime ile şahane...

Dil bir ayna idi,insanın en gerçek yankısını dışa aksettiren. Ve aynalar ya güzelleşmek ve süslenmek;ya da çirkinliklerimizi görüp gidermek içindir.

Aynayı kırmak,çirkinliğimizi başkalarının gözünden değil kendi gözümüzden saklar.

İskender Pala

Dağdan odun getiriyordum. Herkes ona odun diyordu; iki heceyle, OD-UN işte, ateş veren şey…Ama ben onun ilk hecesiyle ilgilendim, ateş olan kısmına, gönüllerde aşkı tutuşturan alevli kısmına, ‘OD’ a talip oldum. Herkes dağa odun için gittiğimi sanıyordu ama ben OD için gidiyordum..

İskender Pala-OD

Okudukca öğrendim ki İslam'ın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıl imiş. Gidişatını ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine düzenlemeyen kişiden derviş olamayacağını ve topluma yarar gelmeyeceğini artık iyi biliyordum.

OD- İskender Pala

Ne din yasaklamıştır aşkı ne yasalar ; yürekler Allah’a aittir çünkü.

Kitab-ı Aşk İskender Pala

Geri