• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Sağlık En Büyük Zenginliktir konulu kompozisyon örneği

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Sağlık En Büyük Zenginliktir konulu kompozisyon örneği

Dünya zenginliklerle doludur. İnsanoğlu doğduktan sonra farklı zenginliklere sahip olur. Zenginlikler bize ne için gerek? Tabii güzel ve mutlu yaşamamız için gerekir.

İnsanların çoğu zenginliklerini yaşamak için kullanıyorlar. Bazı insanlar zenginlik için kötü işleri de yapıyorlar. Ama bir zenginlik var ki onu parayla satın almak mümkün değil. Bu insan sağlığıdır. Dünyadaki zenginliklerin en önemlisi. Bu zenginliği korumamız lazım. Çünkü sağlık olmazsa mutlu ve güzel hayat geçirmek mümkün değildir. Tabii ki bütün insanlar sağlıklı bir yaşam geçirmek isterler. Ama herkes sağlıklı yaşamaya gayret etmiyor.

Sağlıklı yaşam için sihirli ilaçlara ihtiyacımız yok. Sağlıklı yaşam için çok para harcamamız da gerekmiyor. Sadece biraz gayret etmemiz lazım. Egzersiz yapmak, spor yapmak, sağlıklı beslenmek sağlıklı bir biçimde yaşamak için yeterlidir. Egzersiz ya da spor yapmak bence çok zor değil. Çünkü bunları yapmak için çok vakit ya da çok enerji harcamıyoruz. Ama spor yapmadan ya da hareket etmeden sağlıklı olamıyoruz. Eğer spor yapmak için hiç zamanımız olmazsa, bu sorunun çözümü de zor değil. Her gün sabah bir saat erken kalksak ve egzersiz yapsak da olabilir. Eğer bu çözüm de hoşunuza gitmedi ise başka bir çözüm bulabiliriz. Örneğin, yürümek. Yürümek de iyi bir egzersiz olabilir. Yürümek için zaman ayırmamız da gerekmiyor. Çünkü okula, işe yürüyerek gidebiliriz. Ama biz yürümek yerine arabayla, otobüsle ve dolmuşla gidiyoruz. Merdivenlerden çıkmak yerine asansöre biniyoruz. Kendimiz için kolay ve uygun olan şeyleri yapıyoruz ve yaptığımız şeyin doğru olduğunu düşünüyoruz. Ama düşüncelerimizi de değiştirmek mümkündür. Sağlıklı yaşamak için sadece spor yapmak yeterli değil ancak çok faydalı. Spor yaparken günlük hayatın sıkıntılarını unuturuz ve rahatça dinlenebiliriz.

Sağlıklı yaşamak için doğru beslenmek de çok önemlidir. Ama nasıl doğru beslenebiliriz?
Doğru beslenmek bütün besinleri yemek değildir. Öncelikle öğünlerimizin düzenli olması gerekir. Bu yüzden sabah öğlen ve akşam mutlaka yemek yemeliyiz. Özelikle meyve, sebze, süt ürünlerini tüketmek çok faydalı. Alkol, sigara, kafein ve şekerli gıdalardan uzak durmalıyız. Cips, kola gibi sağlıksız gıdaları da kullanmak zararlıdır.

Mutlu hayat geçirmek için şüphesiz sağlıklı olmak lazım. Ama bazen sağlıklı fakat mutsuz insanları görüyoruz. Bu yüzden biz anlıyoruz ki mutluluğu hem beden sağlığıyla hem de ruh sağlığıyla yakalayabiliriz. Ruh sağlığımızı korumak için stresten uzak olmalıyız. Kendimize ve hobilerimize daha çok vakit ayırmamız gerekir. Çünkü şu anda biz çok stresli bir hayatta yaşıyoruz. Gürültü, trafik, hava kirliliği gibi sorunlarımız var. Bu sorunlar ruh sağlığımızı bozuyor. Bu yüzden insanlar ne kadar çok çalışıyorsa o kadar çok dinlenmelidir. Çünkü hayatta insanlar iyi yaşamak için çalışırlar, çalışmak için yaşamazlar.
Bir insana “Hastalanmak ister misiniz?” diye sorsan “Hayır” diye cevap verir. Hayatta hiç kimse hastalanmak istemez, bütün insanlar güzel hayat geçirmek isterler. Tabii herkes için doğru beslenip iyi bir hayat geçirmek çok önemlidir. Spor yapıp kendimize daha dikkatli davranarak sağlıklı bir hayat yaşamak bizim elimizde.
Spor yapmak dünyadaki ilaçların yerini alabilir, ama hiç bir ilaç sporun yerini alamaz.

Ayzirek Temirbekova (Türkçe Öğreniminde 3. ay)
Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Hazırlık Sınıfı Öğrencisi
Okutman: Kerim Sarıgül
 
Top