Türk olmak

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Gurur duyulacak bir mertebe olmanın yanı sıra her şeyde her olayda her durumda gülebilmek ..her şeyle hatta kendimizle bile dalga geçebilmek ...Ne mutlu TÜRKÜM diyene ....#Diyebilene :)

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
"Dünya yüzünde, Türkten daha büyük,ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlik tarihinde görülmemistir." Atatürk

"TÜRK çetin isler başarmak için yaratılmıştır!" Atatürk

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Bana bu soruyu ilkokulda sorsalardı : "Dünya da bundan daha yüce hiçbir şey yok derdim. İyi ki Türk olmuşum vesaire..."
Bana bu soruyu ortaokulda sorsalardı : "Ne mutlu Türk'üm diyene derdim"
Lisede önüme gelseydi bu soru. Hani ergenlik ve özenmenin tavan yaptığı bir dönemdir ya. Ara ara isyanlar yükselir falan. "Hey adamım Türk olmak iyi ama keşke Amerika'da yaşayan Türk olsam. Vaav aileden bağımsızlar müthiş bir şey" falan derdim ergen kafasıyla.
Bana bu soru üniversite geldi : "Mesela insan olabilmekte dedim." Hala da fikrim aynıdır.

Bazen düşünüyorum da bizleri birbirimize düşüren hep devletlerdir. Devletin o büyük ağabeyleri halkları birbirine kırdırıp düşman ederken, gizli kapaklı perdeler arasında ne Türklükleri kalıyor ne İngilizlikleri... Biz birbirimizle Amerika düşmanımız, Almanya domuz, İsveç öküz, Yunanlı kalleş derken... O büyük ağabeyler dünya insanlarını birbirlerine kırdırıp kendi koltuklarını, kendi iktidarlarını güçlendiriyorlar. Bu dünyanın tüm devletlerinde böyledir. İnsanları kendilerine bıraksalar, diğer dünya insanlarıyla veya onların bizlerle ne gibi bir sorunu olabilir ki? Her şeyden önce insanız...

Gelelim Türk olmak meselesine... Tabii ki kültürümüz diğerlerinden farklıdır. İyidir Türk olmak. Ama hala maalesef Allah'ın adı altında, Kur'an gibi yüce bir değeri bile üfürme surelerle ayetlerle kandıran insanlara da biat etmektir Türk olmak. Türkiye'nin bugün ki halinde bunu görmek güç olmasa gerek. Şeyhim bana dedi ki... ile başlayan cümleleri sanırım son 11 yıldır musiki gibi dinlemekteyiz. Cemaatlerin halkın dini duygularını sömürüp aldıkları paralarla neler yaptıklarını görmekteyiz. Bunları görüp, elinin kolunun bağlı olması demektir Türk olmak. Çünkü birisi çıkıp "Ey vatandaşım yapma, seni din çatısı altında kandırıyorlar" derseniz dinsiz olursunuz... Ama kafanızdan sure yazıp 2 tane de üfürme ayet çıkarırsanız sizden daha alim yoktur.

Sömürülmektir Türk olmak... Duygusal bir milletiz biz. Kürt-Türk kavgalarının alevli döneminde bile Van'da deprem olduğunda ilk yardımı batıdan yollamaktır Türk olmak... Çünkü duygusal milletiz. Seviyorum bu yanımızı... Zeki bir milletiz. Sadece olanaklarımız kısıtlı olduğu için bazı şeyleri yapamıyoruz. Ama imrenerek baktığımız o Batılı devletlerin insanlarından çok daha zeki çocuklarımız, gençlerimiz, bilim insanlarımız olduğuna inanıyorum...

Hem kızıyorum bu millete, hem de seviyorum :) Suç cahil de mi onu cahil bıraktıranlar da mı bilemiyorum... Ama benimkisi naçizane, insan en çok sevdiğine kızarmış misali... :)
Vesselam iyi kalpli, saf ve temiz bir milletiz biz...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Gelelim Türk olmak meselesine... Tabii ki kültürümüz diğerlerinden farklıdır. İyidir Türk olmak. Ama hala maalesef Allah'ın adı altında, Kur'an gibi yüce bir değeri bile üfürme surelerle ayetlerle kandıran insanlara da biat etmektir Türk olmak. Türkiye'nin bugün ki halinde bunu görmek güç olmasa gerek. Şeyhim bana dedi ki... ile başlayan cümleleri sanırım son 11 yıldır musiki gibi dinlemekteyiz. Cemaatlerin halkın dini duygularını sömürüp aldıkları paralarla neler yaptıklarını görmekteyiz. Bunları görüp, elinin kolunun bağlı olması demektir Türk olmak. Çünkü birisi çıkıp "Ey vatandaşım yapma, seni din çatısı altında kandırıyorlar" derseniz dinsiz olursunuz... Ama kafanızdan sure yazıp 2 tane de üfürme ayet çıkarırsanız sizden daha alim yoktur.

Sömürülmektir Türk olmak... Duygusal bir milletiz biz. Kürt-Türk kavgalarının alevli döneminde bile Van'da deprem olduğunda ilk yardımı batıdan yollamaktır Türk olmak... Çünkü duygusal milletiz. Seviyorum bu yanımızı... Zeki bir milletiz. Sadece olanaklarımız kısıtlı olduğu için bazı şeyleri yapamıyoruz. Ama imrenerek baktığımız o Batılı devletlerin insanlarından çok daha zeki çocuklarımız, gençlerimiz, bilim insanlarımız olduğuna inanıyorum...
3-5 kişinin medyatik yazılarına inanmamaktır Türk olmak. Türk olmayanların söyledikleri ile Türk milletini yargılamamaktır Türk olmak. Yok yok o söylenilenleri yapanlar zaten Türk değil :))

felsefe_mi

...!...
Özel üye
3-5 kişinin medyatik yazılarına inanmamaktır Türk olmak. Türk olmayanların söyledikleri ile Türk milletini yargılamamaktır Türk olmak. Yok yok o söylenilenleri yapanlar zaten Türk değil :))

Medyatik yazı değil. Son günlerde bize bilinçli olarak bir politika uygulandığına artık şizofrenik olarak inanmaktayım.
Biz müslümanız, müslümanız, müslümanız... Yahuu biz müslümanlığı kabul edeli yıllar oldu. Gözümüze gözümüze sokma... Hiç Türk'üz, Türk milleti lafını son günlerde(gezi olayları hariç) duyuyor musun? Türklüğün önüne müslümanlık geçti son günlerde... Umarım benimkisi hayaldir

eFSaNe_KaRTaL

| çArŞı |
Özel üye
Şimdi nasıl anlatılır ki bu..
Yüzyıllarca dünya ya hükmeden bir nesilden gelmek..O nesle inanmak..Onlar gibi olmak istemek..
Yaptıklarıyla..Gösterdiği yolla..İlerde olacakları göz önüne alarak verdiği öğütlerle..Kurduğu Cumhuriyet le..Övündüğümüz Atatürk e sahip çıkmak..
Her köşesi ayrı bir hikaye olan bir ülkede yaşamak..O ülkeyi savunmak..Sevmek..Sahiplenmek..
Türkiye Cumhuriyeti ni anlamak..Anlamlandırmak..
On numara beş yıldızdır yaa Türk olmak..:D

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Evet duyuyorum. Müslüman olmak başka Türk olmak bambaşka.

Evet hakikaten çok farklıyız diğer milletlerden. Çok düşünmüşümdür bir japon doğuştan mı dürüsttür diye. Veya bir Alman, veya bir İngiliz...

Hayır... Biz hakikaten kendimize özgü bir milletiz. Bize öylesine empoze ediliyor ki Türk olmanın ağrılığı, kaldırılması hakikaten güç bir hal alıyor bu durum. O yüzden çareyi Türk olmak başlığı altında yüzlerce espritüel konuda buluruz.

Oysa bilinmez ki tarihin herhangi bir döneminde yıpratılmak için, utandırılmak için bu kadar çaba sarfedilmiş başka bir millet yoktur. İnsanız, zafiyetlerimiz var... Öylesine bir güçle oynanmış ki bu insani duygularımızla biz, biz olmaktan utanır olmuşuz. Bizim kadar uğraşılan bir millet daha gösterin bizden daha dik durabilmiş...

Yok ya ne olursa olsun, göğsümü gere gere övünüyorum. Ne mutlu Türküm diyene!

Kafam da bir iyi bir iyi... Yine içirdiniz bana:)

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Dediklerine katılıyorum. Uğraşılan bir milletiz :)
Çünkü şunu çok iyi biliyorlar. Bizden başka bu kadar duygusal olan başka halk yoktur. Bunun üzerinden yürüyorlar.
Dinine saygısızlık etmeyen bir milletiz. Hocalara saygımız hep vardır. Bunu da iyi biliyorlar ki yıllarca oyna oyna bitmedi bu oyun.
Atatürk boşuna dememiş... Asıl savaşımız şimdi başlıyor diye

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Dediklerine katılıyorum. Uğraşılan bir milletiz :)
Çünkü şunu çok iyi biliyorlar. Bizden başka bu kadar duygusal olan başka halk yoktur. Bunun üzerinden yürüyorlar.
Dinine saygısızlık etmeyen bir milletiz. Hocalara saygımız hep vardır. Bunu da iyi biliyorlar ki yıllarca oyna oyna bitmedi bu oyun.
Atatürk boşuna dememiş... Asıl savaşımız şimdi başlıyor diye
O halde neden başkaları uğraşırken destek verişimiz onlara ???