• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Kütüphane programı Sorunu

Durum
Konu mesaj gönderimine kapalı.

Alone

Üyecik
Merhaba;

Üye Listesinden yeni kayıt yapıyorum fakat, üyeye kitap vermek isteyince belirtilen üye bulunamadı hatası veriyor..

Bir sürü kayıt yaptık.. Sorunu nasıl çözebiliriz..?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Üye kaydettiniz mi. Birkaç üye kaydedin. Daha önce de bu tür problemden bahseden bir kullanıcı olmuştu. Üye girişi yapmadan olmayan kişiye kitap veremezsiniz. Örnek olarak birkaç üye oluşturup tekrar deneyin.

İşin içnden çıkamazsanız sadece databaseyi sıkıştırararak bana iletirseniz probleme bakabilirim.

Alone

Üyecik
Merhaba;

Biz sizin okul kütüphane programınızı kullanıyoruz.

Fakat alan kodu ---/---- şeklinde olan kitaplar (yani / den sonrası 4 basamak ve üstü olanlar) eklenmiyor.

Buraya gireceğimiz değeri nereden artırabiliriz?
Bu sorun nedeniyle üyelerimize de kitap veremiyoruz.

Bu sorunu nasıl halledebiliriz.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bu bölüm ***/*** şeklindedüzenlenmiştir. Kombinasyonu düşündüğünüzde bu şekilde girebileceğiniz kitap sayısı heraldebirkaç kütüphaneyi içine alacaktır.

Arama ve kitap işlemlerindeki düzen açısından bu yöntem uygulandı. ***/**** şeklinde kayıt girişi yapılamıyor.

Alone

Üyecik
Bahsettiğimiz kütüphane 50+ yıldır hizmet veren bir okul kütüphanesi olunca bu rakam xxxxx e bile çıkabilir.

Veritabanı ayarlarından oynayarak bu yapılabilir diye düşünüyorum.

Eğer veritabanı dosyasının şifresini ve nasıl değiştirebileceğimizi Özel Mesaj yardımıyla bildirirseniz çok sevinirim.

3000'e yakın kitapımız bulunuyor. 999 tanesi kayıt edildi. Geri kalanları kaydedemiyoruz.

* Kitap verme işlemini alan(raf) kodu yerine demirbaş no ile yapabilirsek oda olabilir. Bununda bir yönetmi varsa şimdiden teşekkürler.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Raf tek olamaz. Bir raf için 999 kitap yeterlidir.

yüzlerce rafı kaydedebilrisiniz.

Alone

Üyecik
selam
kitaplara alan kodundan sonra her 100 kitabı 1 nolu dolaba koydum kitap verirken demirbaş numarası hanesi olmadığı için atıyorum alan kodu 100/dolap no su 1 olarak verdiğim zaman listenin en üstündeki kitabı bana veriyor oysa ben demirbaş nosu olarak 75 inci kitabı almıştım sistem bana 1 nolu kitabı veriyor bu şartlarda 75 nolu kitabı nasıl alacağım? yani demirbaş nosu ile kitap alabilirmiyim.

Alone

Üyecik
tekrar selam
siz programda dolap yerinede demirbaş nosunu girmişsiniz 999 akadar tamam ama 1000 den sonra dolap numarası kayıt yapmadığı için 1000 nin üzerindeki kitapları ne yapacağız? kusura bakmayın kafanızı şişiriyoruz ama bizim sorunumuza bir çözüm bulursanız çok sevineceğiz.

Durum
Konu mesaj gönderimine kapalı.